HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hejtman ocenil hasiče při příležitosti svátku svatého Floriána

(11.06.2021) Práci dobrovolných i profesionálních hasičů ocenil ve středu 9. června v sídle Zlínského kraje hejtman Ing. Radim Holiš. 

Celkem 38 hasičům předal pamětní medaile a 5 hasičům záslužná vyznamenání II. stupně. Na slavnostním aktu, který se uskutečnil při příležitosti svátku sv. Floriána, patrona hasičů, byli přítomni také ředitel Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje plk. Ing. Vít Rušar, starosta Krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Vlastimil Nevařil a další významní hosté. Svátek svatého Floriána každoročně připadá na 4. května. Vzhledem k vývoji epidemické situace však nebylo možné v tomto termínu akci uskutečnit. 

Zlínský kraj hasiče každoročně oceňuje již od roku 2006. Za tu dobu (včetně letoška) ocenil více než 640 dobrovolných a profesionálních hasičů. Věk oceněných se pohybuje již od 12 let, kdy se jedná především o úspěchy dosažené v požárním sportu mládeže. Členové sborů dobrovolných hasičů (SDH) bývají oceňováni za dlouholetou aktivní činnost ve sboru, výkon funkce starosty či velitele zásahové jednotky, za výchovu mladých hasičů atd.

Ve Zlínském kraji v současnosti působí přes 500 profesionálních hasičů a více než 22 000 dobrovolných hasičů registrovaných v 383 sborech (včetně hasičského dorostu). Oceněné si nominují jednotlivé okresy. Udělení záslužného vyznamenání II. stupně navrhuje u dobrovolných hasičů Krajský výkonný výbor Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a u profesionálních hasičů je navrhují zástupci Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

Seznam oceněných hasičů

Pamětní medaile za aktivní a příkladnou činnost ve sboru – dobrovolní hasiči

OSH Kroměříž

Alexandros Belis – SDH Záříčí

Karel Hradil – SDH Pacetluky

Hana Káňová – SDH Pačlavice

Kamila Krejčí – SDH Morkovice

Miroslav Minařík – SDH Prusinovice

František Novák – SDH Vítonice

Petr Pacourek – SDH Količín

Vít Vymazal – SDH Morkovice

OSH Uherské Hradiště

Pavel Duda – SDH Kostelany nad Moravou

Pavel Elis – SDH Tučapy

František Macek – SDH Hradčovice

Veronika Mahdalová – SDH Těšov

Petr Polesný – SDH Staré Hutě

Jarmila Straňáková – SDH Strání

Lenka Ševčíková – SDH Míkovice

Radek Uchytil ml. – SDH Bojkovice

Petr Vlk – SDH Nivnice

OSH Vsetín

Vladimír Gába – SDH Kunovice

Anna Hubová – SDH Poličná

Ondřej Jurča – SDH Tylovice

Vladislava Kalná – SDH Jarcová

Miroslava Kašparová – SDH Prlov

Richard Machalec – SDH Janová

Tomáš Mareček – SDH Babice

Radek Piastek – SDH Francova Lhota

Marcela Unzeitigová – SDH Lidečko

OSH Zlín

Josef Černíček – SDH Jestřabí

Jaroslav Číž – SDH Vlachovice

Luděk Cholasta – SDH Lípa

Jan Pavelka – SDH Horní Lhota

Petr Smilek – SDH Vizovice

Petr Tománek – SDH Lhota

Eva Vajďáková – SDH Trnava

Josef Vojtěšek – SDH Spytihněv

Miroslav Zábojník – SDH Řetechov

Petr Zapletal – SDH Hostišová

Pamětní medaile za aktivní a příkladnou činnost u HZS Zlínského kraje – profesionální hasiči

mjr. Ing. Pavel Kvasnica, velitel stanice Valašské Meziříčí

U Hasičského záchranného sboru působí od roku 1993, kdy nastoupil na pozici vyšetřovatele zjišťování příčin požárů. Mimo jiné šetřil rozsáhlý požár v areálu firmy STV Glass ve Valašském Meziříčí v roce 1999, kde škoda přesáhla půl miliardy korun. Působil také jako soudní znalec v oblasti požární ochrany.

Od roku 2006 až doposud vykonává funkci velitele stanice ve Valašském Meziříčí a je zároveň zástupcem ředitele územního odboru. Nad rámec své služební náplně působí již od roku 2001 v oblasti vyprošťování u dopravních nehod jako krajský instruktor. Vždy jej zdobila zodpovědnost a svědomitost.

por. Ing. Marcel Mahďák, komisař – krizové řízení a havarijní plánování, Krajské ředitelství HZS Zlínského kraje

Od svého nástupu k profesionálním hasičům v roce 2011 pracuje v oblasti krizového řízení a havarijního plánování na oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Po celou dobu dosahuje výborných pracovních výsledků. Aktivně se podílel na vzniku Intranetu krizového řízení a speciálních aplikací pro mobilní telefony. Díky svým odborným znalostem se stal motorem pro prosazování a využívání moderních technologií v krizovém řízení. Aktivně se zapojil do řešení pandemie COVID-19.

Záslužné vyznamenání II. stupně za aktivní a dlouholetou činnost ve Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska – dobrovolní hasiči

Marie Juřičková – SDH Kunovice

Miroslav Sas – SDH Vlčí Doly

Pavel Solanský – SDH Tylovice

Záslužné vyznamenání II. stupně za aktivní a dlouholetou činnost u HZS Zlínského kraje – profesionální hasiči

pprap. Petr Fojtách, hasič-technik, spojová služba, stanice Uherský Brod

U Hasičského záchranného sboru vykonává službu od roku 1991. K plnění služebních úkolů přistupuje s plnou odpovědností a velkou pílí. Podílel se na mnoha zásazích velkého rozsahu – požáru chladírny v podniku RACIOLA v roce 1996, povodních v roce 1997, požáru pneumatik v Uherském Brodě v roce 2007 či požáru firmy Remiva v Chropyni v roce 2011. Své hluboké odborné znalosti uplatňuje při rekonstrukcích elektroinstalace a revizích elektrozařízení. Dlouhodobě reprezentuje krajské hasiče na soutěžích ve vyprošťování u dopravních nehod, kde dosahuje vynikajících výsledků.

ppor. Stanislav Hajduch, velitel čety, stanice Uherské Hradiště

U profesionálních hasičů působí od roku 1987. K plnění úkolů přistupuje s iniciativním, samostatným a odpovědným přístupem, kterým je příkladem pro ostatní příslušníky a ochotně jim předává své bohaté pracovní zkušenosti. Také on se podílel na mnoha zásazích velkého rozsahu, jako byly povodně v roce 1997, požár firmy Slezan ve Starém Městě v roce 2002, nehoda cisterny s únikem velkého množství nafty v Ostrožské Nové Vsi v roce 2005 či požár v bývalém areálu Svit Zlín v roce 2013. Byl členem reprezentačního družstva Uherského Hradiště v požárním sportu a svými výkony velmi významně přispěl k dosaženým úspěchům celého družstva.

0.jpgSpolečná fotografie všech oceněných

Foto a podklady k textu: Krajský úřad Zlínského kraje

Autor: por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem