HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Novinka ve výbavě profesionálních hasičů – členů Týmu posttraumatické péče

(3.2.2017) Na začátku letošního roku se do výbavy profesionálních hasičů HZS Zlínského kraje dostala nová a svým způsobem unikátní pomůcka – zásahový batoh pro členy Týmu posttraumatické péče. 

Týmy posttraumatické péče fungují ve všech krajských HZS a jsou součástí systému posttraumatické péče o příslušníky a zaměstnance HZS ČR a osoby dotčené mimořádnou událostí. Týmy tvoří převážně hasiči, případně velitelé nebo příslušníci operačního střediska HZS kraje, kteří prošli odbornou přípravou. Koordinátory a metodickými vedoucími týmů jsou psychologové HZS ČR.

Úkolem členů týmu je poskytovat posttraumatickou péči kolegům po náročných zásazích a také tzv. první psychickou pomoc občanům na místech zásahů jednotek profesionálních hasičů. Jejím cílem je umožnit zasažené osobě snížit akutní dopad traumatizující události. Zajistit jí pocit bezpečí, podpořit ve vyjádření emocí a okamžitých potřeb, nabídnout praktickou pomoc a potřebné informace, pomoci zajistit kontakt s blízkými, ale také podpořit její vlastní vyrovnávací mechanismy.

Jen v loňském roce poskytli členové týmu krajských profesionálních hasičů psychosociální a první psychickou pomoc osobám zasaženým mimořádnou událostí v celkem 116 případech.

Praxe hasičů - členů Týmu posttraumatické péče z poskytování první psychické pomoci v terénu, především u živelních pohrom, ale třeba i dopravních a jiných nehod a neštěstí ukázala potřebu mít pro tyto situace vhodné vybavení pro zajištění péče o  zasažené osoby i pro svou činnost a ochranu. Tyto poznatky a praktické zkušenosti tak vedly k pořízení zásahových batohů. Při poskytování pomoci je zasahující příslušník s osobou zasaženou událostí zpravidla mimo místo prováděného zásahu a není vhodné poskytování pomoci přerušovat odcházením pro potřebné pomůcky nebo materiál. Díky zásahovému batohu má zasahují člen týmu všechny potřeby pro podporu a péči o zasažené osoby na místě.

Součástí výbavy batohu jsou deka, termofólie, lékárnička, plyšové hračky pro děti, balená voda, kapesníky a vlhčené ubrousky, letáčky se základními radami pro zvládnutí různých situací.. Z věcí pro vlastní činnost pak  batoh obsahuje např. baterku, nůž, pláštěnku, ochranné rukavice, blok s tužkou nebo přehled  důležitých kontaktů.

O praktičnosti této nové součásti výbavy hasičů není pochyb, budeme ale rádi, když četnost jejího využití bude v praxi co nejmenší.

Více o Týmech posttraumatické péče také na:

(http://archiv.hzszlk.eu/clanek/2447/piseme-o-nich-ale-kdojsou/?search=posttraumatick%E1).

Autor: por. Bc. Libor Netopil, tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

vytisknout  e-mailem