HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

K bezpečnosti v našem kraji významně přispívají i dobrovolní hasiči.

(23.2.2017) Přehled zásahů jednotek SDH obcí Zlínského kraje v roce 2016. 

Stejně jako v letech předchozích i tento rok rekapitulujeme činnost jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí ve Zlínském kraji a počty zásahů, na kterých se v průběhu loňského roku podílely spolu s profesionálními hasiči nebo je řešily samostatně.

U jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí bylo v roce 2016 evidováno celkem1513 zásahů (v roce 2015 - 1829 zásahů). Z tohoto celkového počtu jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí provedly 488 samostatných zásahů (v roce 2015 - 532 zásahů) bez účasti jednotek HZS Zlínského kraje.

Tradičně nejvíce zasahující jednotkou, s počtem 255 zásahů, je jednotka Hasičského sboru města Rožnov pod Radhoštěm.

Nezanedbatelný podíl na počtu výjezdů mají také jednotky ze Zlína (72), Karolinky (48), Slavičína (33), Jablůnky (31) nebo Halenkova ( 31).

Hlavní činnost jednotek byla zaměřena na pomoc při likvidaci lesních a polních požárů, ale také požárů budov či větších objektů. Nemalý podíl pomoci hasičů byl i při likvidaci následků přírodních pohrom nebo při pátrání po ztracených osobách.

Třetím rokem je vedena také evidence nezásahové činnosti JSDHO, která souvisí se základními úkoly pro které jsou jednotky zřizovány.

Tyto činnosti jednotky PO jsou evidovány prostřednictvím zprávy o činnosti (ZOČ). Jde o evidenci poskytování pohotovostních a jiných služeb nebo prací (§ 97 zákona č. 133/1985 Sb.), které jsou zpravidla předem dohodnuty a následně ve vhodném (domluveném) termínu plánovitě plněny. Jedná se o události, u kterých není bezprostřední ohrožení, nebo jednotka PO provádí činnosti k předcházení vzniku potenciálního ohrožení (např. čištění komunikací a kanálů, zajišťování kulturních a sportovních akcí, likvidace vos či sršňů, asistence, služby pro zřizovatele jednotky PO mimo prostor stanice, apod.).

Autor: por. Bc. Libor Netopil – tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

vytisknout  e-mailem