HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči slavnostně převzali cisterny pořízené z fondu zábrany škod

(23.11.2016) Dne 23. listopadu 2016 v 11 hodin se na Palackého náměstí v Poličce uskutečnilo slavnostní předání 25 cisteren CAS 20 pořízených jako první centrální zakázka z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. 

Klíče od vozidel si převzali ředitelé jednotlivých HZS krajů z rukou generálního ředitele HZS ČR genmjr. Drahoslava Ryby a výkonného ředitele České kanceláře pojistitelů Mgr. Jana Matouška. Mezi hosty nechyběli zástupci zhotovitelů cisteren, společnosti Tatra Trucks, a.s., a dále THT Polička, s.r.o., a společnosti Kobit, s.r.o. Novým cisternám požehnal i poličský farář Miloslav Brhel. Klíče od dvou cisteren si převzal i plk. Ing. Vít Rušar, krajský ředitel HZS Zlínského kraje. Cisterny budou sloužit na stanicích Luhačovice a Slavičín.

Z fondu zábrany škod obdržel Hasičský záchranný sbor za rok 2015 celkem 262 milionů korun.Celková cena cisteren je 174 milionů korun. Všech 23 cisteren dodala společnost THT Polička, s.r.o., zhotovitel nástavby, podvozky jsou od společnosti Tatra Trucks, a.s. Dvě z dodaných cisteren pro HZS hl. m. Prahy jsou vybaveny speciálním „městským“ podvozkem značky Mercedes Atego, nástavbu k nim dodala společnost Kobit, s.r.o. Ostatní prostředky z Fondu zábrany škod jsou čerpány na další techniku sloužící pro zásahy u dopravních nehod, které si budou kraje čerpat jednotlivě.

Pro výrobu cisteren byl jako základ použit známý podvozek R55 z produkce kopřivnické automobilky. V tomto případě však se dvěma výraznými inovacemi. Na obou nápravách byly poprvé použity kotoučové brzdy, Tatra zde využívá segmenty z modelové řady 158, použít je lze i do řady Force. Komfort pro řidiče pak zvyšuje automatická převodovka Allison s hydrodynamickým měničem, kterou kopřivničtí na tomto podvozku rovněž použili jako novinku. Řazení probíhá bez přerušení přenosu točivého momentu. Chlazení převodovky se nachází na pochozí plošině nástavby.

Vozidlo je schopno brodění klidnou vodou až do hloubky 800 milimetrů, zároveň umožňuje zastavit v takto hluboké vodě na dobu minimálně 10 minut. V přední části vozu je na podélnících rámu v předním nárazníku uchycen elektrický lanový naviják s tažnou silou 50 kN v úhlu až 15°. Krom jednoho vozu pro HZS Ústeckého kraje budou všechny vybaveny sdruženou přípojkou tlakového vzduchu a dobíjení akumulátorů, která se při nastartování vozu automaticky odpojí.

Nástavba automobilu je vyrobena z hliníkových profilů, olepených hliníkovými plechy. Na každém boku je trojice schrán s příslušenstvím o hloubce 600 milimetrů. Kryty jsou hliníkovými roletkami. Nádrž na vodu má objem 4 000 litrů, na pěnidlo 240 litrů. Na pochozí plošině nástavby je vývod pro připojení odnímatelné lafetové proudnice o výkonu 2 000 litrů za minutu. Průtok lze nastavit v rozsahu 800 – 2 000 litrů minutově, účinný dostřik kompaktním proudem je 50 metrů. O osvětlení okolí vozu se starají LED světla na bocích nástavby, pro nasvětlení místa zásahu je v Tatře k dispozici teleskopický pneumaticky vysouvaný stožár se čtyřmi LED světlomety. V zadní části nástavby je uchycena couvací kamera, displej je umístěn nad sedadlem řidiče.

Smyslem zřízení Fondu zábrany škod, tedy zapojení pojišťoven do financování požární ochrany, integrovaného záchranného systému a vlastně do celého bezpečnostního systému. Proto z něj čerpají všechny složky IZS, včetně dobrovolných hasičů, a třeba také BESIP. Nakoupené cisterny budou sloužit profesionálním hasičům po celé ČR.

„Včasné a profesionální zásahy hasičů u závažných dopravních nehod jsou nezbytným předpokladem pro minimalizaci škod, které pojišťovny hradí. Věřím, že již prvních 23 vozidel HZS pořízených z fondu zábrany škod financovaném pojišťovnami zvýší akceschopnost hasičů u dopravních nehod, což v konečném důsledku bude představovat více zachráněných životů,“ říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.   

Zlepšování kvality vybavení hasičů se určitě vyplatí. Když se podíváme do statistik, zjistíme, že denně vyjedou hasiči průměrně k 53 dopravním nehodám a například jen v loňském roce hasiči každou 8 minutu někoho zachránili. Bohužel u dopravních nehod zemřou ročně stovky lidí. V prvních třech čtvrtletích letošního roku došlo k 72 650 dopravním nehodám na pozemních komunikacích. Při těchto nehodách bylo usmrceno 406 osob, 1 990 osob bylo zraněno těžce a 18 946 lehce. Hmotná škoda, odhadnutá na místě nehody, činila 4 247,9 mil. Kč. (zdroj PČR)

„Ti, kteří se někdy stali účastníky dopravní nehody, mi jistě dají za pravdu, že každá vteřina natož minuta, kterou čekali uvězněni v troskách auta, se zdála jako hodina, než přijeli záchranáři, aby jim pomohli. A ti, kteří denně k dopravním nehodám vyjíždějí, dobře vědí, jakým nepřítelem je při záchraně lidských životů čas. Čas, který získají díky lepší technice a kvalitnějšímu vybavení. Již je to více než rok, kdy nás média informovala o dvou velkých dopravních nehodách roku 2015. Tou první byla 22. července nehoda osobního vlaku Pendolino a nákladního automobilu na železničním přejezdu ve Studénce a tou druhou byla 17. září dopravní nehoda nákladního auta a dodávky na dálnici D1 u Vyškova, kde zahynulo šest osob. Přál bych si, aby k podobným neštěstím nedocházelo. Bohužel, podobným neštěstím zatím zabránit nedokážeme. Mým přáním tedy je, aby hasiči měli alespoň to nejlepší možné vybavení, které nám pomůže zachránit co nejvíce lidských životů,“ říká generální ředitel HZS ČR genmjr. Drahoslav Ryba.

O fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů:

Fond zábrany škod je zřízen zákonem č. 168/1999 Sb., a věcně ho spravuje Česká kancelář pojistitelů, profesní organizace pojišťoven, které jsou oprávněny na území České republiky provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (povinné ručení). Tyto pojišťovny do fondu zábrany škod odvádí ročně 3 % z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Prostředky z fondu jsou rozdělovány mezi základní složky IZS, tedy hasiče, policisty a záchranáře, ostatní složky IZS a subjekty realizující projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na silnicích a programy prevence v oblasti škod z provozu

další fotografie naleznete v galerii na webu www.hzscr.cz

http://www.hzscr.cz/clanek/hzs-zlinskeho-kraje-aktuality-nove-cisterny-budou-slouzit-profesionalnim-hasicum-v-luhacovicich-a-slavicine.aspx

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová - tisková mluvčí, MV-generální ředitelství HZS ČR 

por. Bc. Libor Netopil – tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

foto zpráva: Požáry.cz

vytisknout  e-mailem