HZS Karlovarského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Od dnešního rána měří hasiči teplotu na vybraných hraničních přechodech

V Karlovarském kraji je opatření zavedeno na hraničním přechodu v Pomezí u Chebu 

V návaznosti na rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví České republiky, v souvislosti s opatřeními k ochraně obyvatelstva a prevenci před dalším šířením onemocnění COVID-19, způsobeným novým koronavirem SARS-CoV-2, jsou od dnešní 6,30 hodiny ranní, až do odvolání, nasazeni hasiči na deseti kontrolních stanovištích umístěných na vybraných hraničních přechodech.

Jedná se o tyto hraniční přechody: Lanžhot – Brodské (SVK), Hatě – Kleinhaugsdorf (AUT), Mikulov – Drasenhofen (AUT), Dolní Dvořiště – Wullowitz (AUT), Strážný – Philippsreuth (DEU), Rozvadov – Waidhaus (dálnice) (DEU), Folmava – Furth im Wald (DEU), Železná Ruda – Bayerisch Eisenstein (DEU), Pomezí nad Ohří – Schirnding (DEU), Petrovice – Altenberg (DEU)

Smyslem těchto kontrolních stanovišť je namátková kontrola osob, při jejich vstupu na území ČR cestou uvedených hraničních přechodů, a případně zachycení osob, jejichž tělesná teplota převýší 38o C. Lidé, kteří takto vstupují na území ČR, současně dostávají informace o některých opatřeních přijatých v ČR proti šíření onemocnění COVID -19.

Hasiči na těchto stanovištích plní úkoly v součinnosti s Policií ČR a Celní správou ČR. Na 3 stanovištích (Rozvadov, Lanžhot, Petrovice) jsou zastoupeny všechny tři uvedené bezpečnostní složky, na zbývajících 7 jsou vždy příslušníci HZS ČR, a buď příslušníci Policie ČR, nebo Celní správy ČR. Velitelem stanoviště je zpravidla příslušník PČR. Na stanovištích, kde není Policie ČR zastoupena, je velitelem příslušník Celní správy ČR. 

HZS kraje, pod který územně spadá hraniční přechod, případně Záchranný útvar HZS ČR, vyčleňuje pro výkon služby na stanovišti do směny zpravidla 2 příslušníky. Výkon služby na stanovišti je prováděn ve dvou 12 hod směnách se střídáním v 7,00 a 19,00 hod.

Úkolem příslušníků HZS ČR na stanovištích je primárně měření tělesné teploty osob bezdotykovými teploměry, které dodalo Ministerstvo zdravotnictví ČR, a které na stanoviště distribuovala Policie ČR.

Hasiči používají při měření teploty tyto ochranné pomůcky: respirátor, ochranný štít s plexisklem, a latexové rukavice. Při případném dalším kontaktu s osobou, u které byla zjištěna tělesná teplota vyšší jak 38o C, nebo při kontrole osob v autobuse, používají příslušníci HZS ČR ochranný jednorázový oděv.

Pokud některý z hraničních přechodů nemá dostatečné zázemí pro zřízení těchto kontrolních stanovišť, zabezpečují hasiči kontejner pro nouzové přežití, jako týlové zabezpečení, který bude sloužit jak hasičům, tak policistům a celníkům.

pplk. Mgr. Nicole Studená

tisková mluvčí

MV-generální ředitelství HZS ČR

Odkazy do noveho okna

Pomezí Cheb

Pomezí Cheb 

Detailní náhled

Pomezí Cheb_02

Pomezí Cheb_02 

Detailní náhled

Pomezí Cheb_03

Pomezí Cheb_03 

Detailní náhled

Pomezí Cheb_04

Pomezí Cheb_04 

Detailní náhled

Pomezí Cheb_05

Pomezí Cheb_05 

Detailní náhled

Pomezí Cheb_06

Pomezí Cheb_06 

Detailní náhled

Pomezí Cheb_07

Pomezí Cheb_07 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem