HZS Jihomoravského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Dnes je Evropský den linky 112

Sobota, 11. února 2023 - Každoročně se 11. 2. označuje jako Evropský den linky 112. Nejinak je tomu i letos. Tento svátek není jen připomenutím jednotného tísňového čísla, ale také práce mnoha operátorů a operátorek, kteří jej obsluhují. 

Linku 112 zajišťují hasičské záchranné sbory jednotlivých krajů ve svých Centrech tísňové komunikace (CTK), kde se přijímá také volání na lince 150. Centrum tísňové komunikace v Brně přijalo v roce 2022 na obou linkách 241 806 hovorů. Což je v průměru hovor každé 2 minuty v roce a událost každých 13 minut. Oproti roku 2021 se počet hovorů zvýšil o 12 931.  

Ve většině případů se jednalo o zneužití tísňové linky, což je dlouhodobě sledovaný jev. Často se toho dopouštějí malé děti, kterým rodiče půjčují telefon na hraní. Z celkového množství přijatých hovorů bylo odesláno přes 41 600 událostí k řešení.

Výhodou linky 112 je, že díky případnému přelivu hovorů mezi kraji je garance, že se občan v nouzi vždy dovolá, a to i bez kreditu a SIM karty v telefonu.

XT3I8565.jpg

Díky jazykové vybavenosti operátorů mohou linku využít osoby nehovořící českým jazykem. Operátoři jsou schopni odbavovat tísňové hovory v angličtině a němčině, někteří navíc ovládají i ruštinu, francouzštinu, italštinu či španělštinu. 

Centrum tísňové komunikace disponuje moderním aplikačním softwarem, který umožňuje snadné a přehledné vyhledávání adres, lokalizaci volajícího a rychlé přepojování hovorů na další základní složky IZS a mimo jiné má také možnost blokovat zlomyslné hovory. Zaveden byl také systém přijímání tzv. eCall komunikace.

XT3I8519.jpg

Připomínáme, že stále existují národní tísňová čísla k jednotlivým složkám Integrovaného záchranného systému. V případě záležitostí týkajících se Policie ČR je vhodné volat linku 158, v případě zdravotních komplikací zvolit linku 155 a v případě, že jsou na místě potřeba hasiči zvolit číslo 150. Pokud si nejste jistí, pomůžou vám operátoři na všech zmíněných linkách, příp. lince 112. 

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK

vytisknout  e-mailem