HZS Jihomoravského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Bezpečné pálení čarodějnic

Čtvrtek, 28. dubna 2022 – Blíží se poslední dubnový den a s ním spojené lidové veselice známé jako "pálení čarodějnic".  Obvykle se při pálení čarodějnic nesetkáváme se závažnými požáry, a aby tomu tak bylo i letos, přinášíme doporučení, která pomohou prožít tuto lidovou veselici bez problémů. 

Že je potřeba mít se na pozoru, ukazuje i statistika. Letošní jaro je totiž ve znamení vysokého počtu požárů porostů. Od března (1. 3. - 27. 4.) vyjížděli hasiči v Jihomoravském kraji k 319 požárům porostů. Přitom průměr posledních pěti let činí 130 požárů.

P_les_4.jpeg

Ohlašovací povinnost:

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství - tedy i pálení „čarodějnických“ ohňů - předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje.  Přičemž musí dbát jeho pokynů. HZS kraje pak má při nahlášení pálení pravomoc nařídit přijetí dalších podmínek pro bezpečnost spalování, či spalování zcela zakázat. Pálení lze ohlásit skrze internetový formulář. I v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, doporučujeme celou akci dopředu přes formulář oznámit. Sníží se tím počet planých výjezdů, kterých může být v době pálení čarodějnic více.

 Základní bezpečností pravidla:

  1. Dobře zvolit umístění ohniště. Místo pro rozdělávání ohně musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů a ohraničeno pruhem širokým nejméně 1 metr zbaveným jakýchkoliv hořlavin. Od kraje lesních porostů musí být vzdálenost minimálně 50 metrů, v případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně dvojnásobný.
  2. Při umísťování ohniště je rovněž nutné věnovat pozornost aktuální povětrnostní situaci, tedy jaký je směr a síla větru.
  3. Hranici z polen je potřeba stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran.
  4. Při rozdělávání ohně v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh. Daleko méně riskantní a ve výsledku stejně efektivní je např. použití pevného podpalovače.
  5. Při pálení ohňů by měla být vždy přítomna osoba starší 18 let.
  6. Oblíbenou zábavou je přeskakování vater. Tato riskantní zábava může způsobit, že se vznítí část vašeho oděvu. Pokud v tomto případě nemáte po ruce dostatek vody, popř. jiné hasební látky, je vhodné použít pravidlo „Zastav se, lehni si a kutálej se!“ https://www.zachranny-kruh.cz/pozary/co-delat-v-pripade-zasazeni-ohnem.html
  7. Oheň se nesmí ponechat ani na okamžik bez dozoru.
  8. Mějte připravený dostatek vody, kdyby se oheň vymykal kontrole. Vhodná je proto spolupráce s místní jednotkou dobrovolných hasičů.
  9. Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musí být průjezdné.
  10. Opustit místo pálení je možno až poté, co je ohniště důkladně uhašeno.

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK

vytisknout  e-mailem