HZS Jihomoravského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministryně financí Alena Schillerová navštívila hasiče v Jihomoravském kraji

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí, paní Alena Schillerová, přijala naše pozvání a v neděli, 5. září 2021, navštívila v Jihomoravském kraji několik našich hasičských stanic a také právě rekonstruovanou požární zbrojnici dobrovolných hasičů, aby se přesvědčila o často žalostném stavu zázemí, ze kterého hasiči vyjíždějí k zásahům. Doprovázel ji generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky, pan generálmajor Vladimír Vlček, a také krajský ředitel jihomoravských hasičů, plukovník Jiří Pelikán. 

Nejprve si paní ministryně prohlédla prostory hasičské stanice Brno  - město na výstavišti BVV. Jedná se o stanici typu P3, na které slouží 39 hasičů, kteří mají na starosti zásahový obvod s více než 92.000 obyvateli. Stanice je z roku 1960 a již dávno nevyhovuje současným požadavkům ani potřebám. Na úzkých chodbách se jen stěží vyhnou dva lidé proti sobě, vrata se otevírají ručně a garáž je tak malá, že kolem zaparkovaných hasičských automobilů nelze projít kolem dokola. O skutečném zázemí pro hasiče, nemůže být ani řeč. 

Další zastávkou byla požární zbrojnice jednotky sboru dobrovolných hasičů v Brně – Žebětíně, kterou paní ministryni osobně představil dlouholetý starosta obce, pan ing. Vít Beran. V současné době probíhá na této požární zbrojnici rekonstrukce a výstavba nové části, s přispěním dotace čerpané prostřednictvím generálního ředitelství HZS ČR. Veškeré zázemí pro místní hasiče tak de facto tvoří jedna garáž na CAS a požární věž. Žebětínští hasiči se ale mohou těšit na nové prostory, do kterých se přesunou pravděpodobně již v příštím roce. 

Třetím zastavením paní ministryně byla brněnská centrální stanice na ul. Lidická. Vypadá, jako by se zde zastavil čas. Ostatně posuďte sami – na přiloženém filmovém snímku z padesátých let vidíte ty samé obklady a prostory, které na stanici naleznete dodnes. Aspoň že ta technika nezůstala stejná … 

V minulosti byla již opakovaně plánována rekonstrukce či dokonce přesun stanice do jiných prostor, a také proto jsou investice do stávajícího stavu jen v té nejnutnější výši, z důvodu úspor. Stávající provizorium je však již skutečně neúnosné a je nezbytné tuto situaci urychleně řešit. Stanice typu C3 je z roku 1940 a vyjíždíme odtud přibližně 2200krát ročně. HS Brno – Lidická je tak druhou nejvytíženější stanicí v celé ČR. Na stanici slouží 72 hasičů, kteří spravují zásahový obvod s více než 218 000 obyvateli. 

Posledním místem návštěvy paní ministryně, které jí v rámci návštěvy u jihomoravských hasičů představil pan generální ředitel, je naše Školní a výcvikové zařízení v Brně  - Líšni. Jedná se o výcvikový areál, ve kterém probíhají nejrůznější výcviky a kurzy hasičů. Od úplných nováčků, kteří se stali příslušníky HZS ČR, ale ještě nejsou hasiči, přes hasiče dobrovolné a podnikové, až třeba po specializační a zdokonalovací kurzy, jako například lezecké, chemické, vyprošťování atp. Paní ministryně si prohlédla některé kusy techniky, které používáme u zásahu a také měla možnost zhlédnout ukázku výcviku v tzv. ohnivém domě, který simuluje reálné podmínky požáru v uzavřeném prostoru. 

Během návštěvy a prohlídky stanic v Brně paní ministryně nijak neskrývala svoji nespokojenost a překvapení z podmínek, ve kterých hasiči slouží. „Hasiči, profesionální i dobrovolní, kteří každý den zasahují, aby zachraňovali lidem životy a pomáhali těm, kteří se ocitnou v tísni, musí mít odpovídající podmínky pro svoji práci. Není možné, aby hrozby 21. století řešili ze zázemí a s technikou z poloviny století minulého. To prostě nelze, je nezbytné to řešit, jinak dluh z minulosti bude ještě více narůstat. Investice do hasičů je investicí do bezpečí nás všech, která se nám několikanásobně vrátí v podobě ušetřených životů a uchráněného majetku.“, shrnula své dojmy z návštěvy u brněnských hasičů paní ministryně. 

Jsme rádi za možnost ukázat paní ministryni v jakých podmínkách (často nevyhovujících) a s jakým vybavením sloužíme, a také za možnost ukázat, že naše vybavení se s rostoucím počtem zásahů také rychleji opotřebovává, proto potřebujeme investovat do jeho pravidelné obnovy, která se dlouhá léta díky finančním úsporám značně zpomalila. Na rozdíl od naší zásahové činnosti, která se za posledních 10 let téměř zdvojnásobila. 

P1060106.JPG20210905_145727.jpg
 
 
 
plk. Mgr. Rudolf KRAMÁŘ 
vedoucí pracoviště komunikace 
Ministerstvo vnitra - generální ředitelství 
Hasičského záchranného sboru České republiky 
Kloknerova 26 
148 01 Praha 414 
tel: +420 950 819 949 
GSM: +420 720 112 150 
e-mail: rudolf.kramar@grh.izscr.cz 

vytisknout  e-mailem