HZS Jihočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hejtman Jihočeského kraje a ředitel HZS Jihočeského kraje přijali vítězné družstvo JSDHO Velešín a hasiče roku 2020 Jana Malíka

Ve čtvrtek 30. září proběhlo slavnostní vyhlášení profesní ankety Hasičského záchranného sboru České republiky – Hasič roku. Vyhlášení ankety se konalo na výjimečném místě, které je hodno prestiži ankety, a to ve Španělském sále Pražského hradu. 

Soutěž Hasič roku je každoročně vyhlašována v šesti soutěžních kategoriích: Hasič roku, Zásah roku, Kolektiv roku, Velitel/vedoucí roku, Projekt roku a Občanský zaměstnanec roku. Zároveň je do Galerie osobnostní HZS ČR uvedena jedna z nejvýraznějších osobností hasičského života.
V závěrečném finále ankety, kdy byli v každé kategorii do Španělského sálu pozváni tři nominovaní, aniž by věděli, na kterém z prvních třech místech se umístili, měl jihočeský profesionální sbor své žhavé želízko.
Mezi tři nejlepší se v kategorii „Hasič roku“ dostal Jihočech nstržm. Jan Malík sloužící na stanici v Trhových Svinech. A Jan Malík v té nejprestižnější a nejvíce sledované kategorii uspěl a odnesl si nejvyšší ocenění v podobě skleněné hasičské přilby!!!

Nstržm. Jan Malík se připojil k rodinné tradici v oblasti požární ochrany a v roce 2001nastoupil k HZS Jihočeského kraje na požární stanici České Budějovice. Dnes působí na požární stanici v Trhových Svinech.
Jan Malík vyniká především svoji vysokou odborností, profesionalitou a zodpovědností. Svou zásadovostí, sebekázní a svědomitostí je znám nejen v pracovním kolektivu, ale i v soukromém životě. Jeho kolegové se mohou spolehnout, že mezi sebou mají člověka, který jim neodmítne pomoc v pracovních i osobních záležitostech.
Při zásazích u požárů i dopravních nehod zúročuje své znalosti a dovednosti instruktora ve vyprošťování z havarovaných vozidel a instruktora flashover kontejneru. Aktivně se věnuje lezení, ač není členem lezecké skupiny. V oblasti práce ve výškách a nad volnou hloubkou dokáže poradit i svým kolegům.
Jan Malík je jako příslušník HZS vysoce univerzální osobnost, která i přes velké zkušenosti a dovednosti zůstává velice skromným. Své znalosti a schopnosti využívá, ale nikdy je nestaví na obdiv.
Ocenění Jan Malík získal mimo jiné i za složitý zásah při záchraně dvou mužů ze sedmi metrové studny. Jeden z mužů byl poté, co se nadýchal výparů barvy, kterou studnu natíral, v bezvědomí, druhý muž byl silně omámen. S vypětím všech fyzických sil vlezl nstržm. Malík do studny, kde ve stísněných podmínkách uvázal bezvládným osobám prsní úvazek a s pomocí kolegů se dostali oba muži v pořádku ven.

Silné zážitky umocněné skvělým úspěchem mají z posledního zářijového víkendu dobrovolní hasiči obce Velešín. Družstvo ve složení: Patrik Chumlen (velitel), Pavel Pečenka (zdravotník), Filip Vítů, Milan Vlažný a Jaroslav Červ se pod vedením Petra Zifčáka na pražském výstavišti v Holešovicích zúčastnilo VI. mistrovství České republiky ve vyprošťování u dopravních nehod.

Velešínští převedli bravurní výkon a zaklíněnou osobu vyprostili z havarovaného auta v nejrychlejším čase. Vyproštění osoby jim trvalo 15 minut a 39 sekund.

Domů na jich Čech si kromě mistrovského titulu přivezli také dvě individuální ocenění. Patrik Chumlen byl oceněn za perfektní taktiku zásahu cenou pro nejlepšího velitele. Druhé ocenění převzal Pavel Pečenka pro nejlepšího zdravotníka.

Mistrovství ve vyprošťování u dopravních nehod: Úkolem každého soutěžního družstva, které tvoří velitel a tři hasiči, je co nejúčinnějším a nejefektivnějším způsobem vyprostit zraněnou osobu (figuranta) z havarovaného auta. Mají stanovené přesné taktické a odborné postupy, součástí vyproštění zraněného je také poskytnutí předlékařské pomoci a transport zraněného na místo simulující vozidlo zdravotnické záchranné služby.
Aby se celá akce co možná nejvíce blížila realitě, neznají soutěžní družstva do poslední chvíle situaci, ke které jsou povoláni. Před začátkem soutěže si velitelé družstev losují pouze číslo scénáře a pořadí. Nevědí však, jak konkrétní scénář vypadá, jakým způsobem budou havarované vozy nastaveny, zda se nejedná o hromadnou nehodu či zda vůz nebude vklíněn do překážky apod.
Poté, co si soutěžní družstvo připraví techniku a prostředky na startovní základnu, jeden z rozhodčích všechny členy odvede do stanu (do tzv. izolace) a technická četa mezitím připraví scénář. Družstvo tedy startuje ze stanu a přibíhá k „neznámé“ nehodě. Zde pak musí postupovat nejen dle pravidel sportu, ale především podle přesných odborných postupů. Zásah je ukončen předáním zraněného na simulované stanoviště záchranné služby.
Výkon soutěžního družstva hodnotí rozhodčí ve třech oblastech: taktika (přístup k místu nehody, provádění průzkumu, protipožární zabezpečení, velení u zásahu, spolupráce týmu), technické provedení zásahu (stabilizace vozidla, uvolnění, vyproštění a transport zraněné osoby) a předlékařská pomoc.

Odkazy do noveho okna

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České Budějovice - 7. 10. 2021 (7)

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České ... 

Detailní náhled

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České Budějovice - 7. 10. 2021 (6)

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České ... 

Detailní náhled

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České Budějovice - 7. 10. 2021 (5)

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České ... 

Detailní náhled

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České Budějovice - 7. 10. 2021 (4)

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České ... 

Detailní náhled

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České Budějovice - 7. 10. 2021 (10)

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České ... 

Detailní náhled

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České Budějovice - 7. 10. 2021 (9)

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České ... 

Detailní náhled

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České Budějovice - 7. 10. 2021 (3)

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České ... 

Detailní náhled

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České Budějovice - 7. 10. 2021 (8)

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České ... 

Detailní náhled

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České Budějovice - 7. 10. 2021 (2)

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České ... 

Detailní náhled

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České Budějovice - 7. 10. 2021 (1)

Jednotka SDHO Velešín, Jan Malík, České ... 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem