Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasičům ve Slovinsku pomáhala technika ze strukturálních fondů

28. 2. 2014 (Nicole Zaoralová) - Tři týdny pomáhali čeští hasiči ve Slovinsku, zapojena byla i technika pořízená ze strukturálních fondů. 

 
Česká republika vyslala dne 2. února 2014 humanitární pomoc do Slovinska postiženého hustým sněžením a následnou velmi silnou ledovkou, která zničila energetickou distribuční síť, poškodila železnici a minimálně 500 000 ha lesa .
 
Touto katastrofou bylo postiženo 200 000 obyvatel Slovinska. Na pomoc byly postupně vyslány tři výkonné elektrocentrály pro nouzové zásobování elektrickou energií. Spolu s elektrocentrálami vyjeli do Slovinska čeští hasiči, kteří s pomocí elektrocentrál zajišťovali nepřetržitou dodávku elektrické energie pro několik obcí.
 
S jednotkami byla na místo určení vyslána i technika pořízená ze strukturálních fondů Evropské unie. Jednalo se o nákladní automobil s nakládacím jeřábem ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky, jenž byl pořízen z projektu Zvýšení akceschopnosti Záchranného útvaru Hasičského záchranné sboru České republiky pro záchranné a likvidační práce při živelních pohromách, který je spolufinancován z Integrovaného operačního programu a byl realizován v rámci operace „Živelní pohroma“.
 
Vozidlo na místo do Slovinska dopravilo agregát na výrobu elektrické energie o výkonu 500 kVa, který pro potřebu humanitární pomoci Hasičskému záchrannému sboru České republiky bezplatně zapůjčila firma Phoenix Zeppelin. Zbývající dvě elektrocentrály, každá o výkonu 250 kVa, jsou majetkem Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a vyrobila je stejná firma, která zapůjčila třetí elektrocentrálu.
 
Obecně je pořízený nákladní automobil s nakládacím jeřábem určen pro provoz v náročných podmínkách silničních i terénních. Technické parametry vozidla umožňují vyprošťování středně těžkých břemen a evakuaci osob z oblastí zasažených živelnou pohromou. Má využití pro evakuaci osob z postižených území, převoz zasahujících jednotek a materiálu do místa zásahu, zprůjezdnění komunikací odstraněním a vyproštěním překážek.
 
Ve Slovinsku se ve svém působení vystřídaly celkem tři jednotky hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky. Český záchranný tým se zpět do České republiky vrátil 23. února 2014.
Ve Slovinsku pomáhají také záchranné týmy z Rakouska, Německa, Polska, Maďarska a Rumunska. 
 
Tisková zpráva k ukončení humanitární pomoci ve Slovinsku:
http://www.hzscr.cz/clanek/profesionalni-hasici-ukoncili-humanitarni-pomoc-ve-slovinsku.aspx
 
Více o projektech operace „Živelní pohroma“:
http://www.hzscr.cz/clanek/technika-pro-zvyseni-kvality-reseni-mimoradnych-udalosti.aspx
 
Video z odjezdu:
http://www.hasici.tv/clanek/do-slovinska-vyrazi-z-ostravy-dalsi-elektrocentrala/875
http://www.hzscr.cz/clanek/web-informacni-servis-zpravodajstvi-2014-unor-druhy-odrad-z-hzs-moravskoslezskeho-kraje-vyjel-do-slovinska.aspx
 
 
 
 
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
 
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem