HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasičům v kraji práce přibývá. V roce 2017 zasahovali u rekordních více než 7000 událostí

Počet událostí stoupl v roce 2017 o 21,5 % a dostal se na své historické maximum. Nejčastějším typem události je technická havárie. Na výrazném nárůstu počtu technických zásahů se podepsaly meteorologické jevy, zejména říjnový orkán Herwart. 

Během loňského roku 2017 zasahovali hasiči v Královéhradeckém kraji u 7048 událostí. Oproti roku 2016 narostl počet událostí o 1247 (+ 21,5 %).

Z celkového počtu událostí je nejvíce technických havárií (3794), kdy hasiči vyprošťovali osoby z výtahu, otevírali dveře bytů, apod. Takových situací je o 1221 více než v roce 2016. Dopravních nehod bylo zaznamenáno celkem 1723 (nárůst o 138 případů). Práci hasičů si většina lidí spojuje s likvidací požárů, ovšem takových událostí se v loňském roce eviduje 685 (pokles oproti roku 2016 o 121). Požáry tedy tvoří necelých 10 % zásahové činnosti. Ve 410 případech (pokles o 29 případů) byl výjezd jednotky požární ochrany na základě planého poplachu.

Smutnou statistikou je počet usmrcených a zraněných osob. Jednotky požární ochrany při svých zásazích pomáhaly celkem 1920 zraněným osobám (nárůst o 210), 168 osob však během mimořádných události loni zemřelo (nárůst o 20). Hasiči zachránili z bezprostředního nebezpečí celkem 1962 osob a 929 lidí evakuovali.

Při zásazích nasazují hasiči vlastní život a zdraví. Jen v loňském roce bylo ve výkonu služby zraněno 26 profesionálních a jedenáct dobrovolných hasičů. Žádný hasič ani příslušník či člen jiné složky integrovaného záchranného systému při zásazích v Královéhradeckém kraji v roce 2017 nezemřel.

Požáry si v loňském roce vybraly nejvyšší oběť ve dvou případech, což je o čtyři méně než v roce 2016. Zraněno bylo 60 lidí a bylo mezi nimi také třináct profesionálních hasičů a šest dobrovolných hasičů. Nejvíce požárů bylo v okrese Hradec Králové (192), nejméně v okrese Jičín (106). Požáry způsobily škody za více než 78 milionů korun (nárůst zhruba o 18 milionů korun oproti roku 2016). Včasným zásahem hasičů byl v roce 2017 uchráněn majetek ve výši téměř 529 milionů korun.

Kdy mají hasiči nejvíce napilno?Vychr_004.jpg

Nejvíce událostí je z pohledu statistiků nahlášeno mezi 17. a 18. hodinou. V tomto rozmezí evidují hasiči 493 událostí. Dnem v týdnu, kdy měli hasiči nejvíce práce, byl podle statistik pátek. V tento den se stalo 1299 událostí. Mezi měsíci v roce vede statistiku říjen s 1068 událostmi. Právě na tomto údaji se významně podílel orkán Herwart. V souvislosti s odstraňováním jeho následků vyjeli hasiči 29. října 2017 k 434 událostem.

Zásahy s „NEJ“

  • Požár s nejvyšší způsobenou škodou

Hasiči likvidovali dne 30. 7. 2017 v Podhradí, části obce Čejkovice na Jičínsku požár dvou zemědělských skladovacích objektů a přilehlého pole. Požár byl ohlášen v 17:56. S ohledem na rychlé šíření požáru na přilehlém poli k blízkému lesíku bylo na místo požáru povoláno letadlo letecké hasičské služby, které provedlo čtyři shozy a pomohlo zastavit šíření požáru. S ohledem na zasažení celého objektu bylo s majitelem dohodnuto jeho kontrolované vyhoření. Jednotky se tak zaměřily především na ochranu okolních objektů, aby se na ně oheň nerozšířil. V dalších dnech probíhalo dohašování obou objektů. K zásahu byla na rozhrnP Čejkovice 3.jpgování hořící slámy při jejím dohašování povolána technika záchranného útvaru HZS ČR z Jihlavy.

Při požáru došlo k lehkému zranění jednoho ze zasahujících hasičů. Na místě zasahovaly jednotky HZS Královéhradeckého kraje ze stanic Jičín a Nová Paka a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Jičín, Železnice, Valdice, Slatiny, Kopidlno, Staré Místo, Podhradí a Nemyčeves. Požár byl lokalizován 31. 7. v 0:13 hod, zcela zlikvidován pak ve 4. 8. v 11:58 hod.

Celková přímá škoda způsobená požárem byla stanovena na 7 203 000,- Kč.
Uchráněné hodnoty byly vyčísleny na 13 843 000,- Kč.
Příčina požáru nebyla doposud prokazatelně zjištěna.

  • Událost s nejvyšším počtem usmrcených osob

Jednotky požární ochrany zasahovaly u tragické dopravní nehody dvou osobních a jednoho nákladního vozidla na silnici I/35 na obchvatu města Jičín. K nehodě došlo 10. 4. 2017 osm minut před 15 hodinou. Tři zraněné osoby se nacházely mimo vozidlo a další dvě byly zaklíněné uvnitř vozidla. Část jednotky spolupracovala se záchranáři při ošetřování zraněných a druhá část prováděla vyprošťování pomocí hydraulického nářadí.

Dvě osoby na následky zranění zemřely na místě, dvě osoby byly transportovány vrtulníky letecké záchranné služby a jedna osoba převezena sanitkou ZZS. Vzhledem k situaci na místě byly povolány další síly a prostředky. Během srážky vozidel došlo k roztržení nádrže nákladního vozidla a úniku cca 800 l nafty do zeminy v příkopě a částečně na komunikaci. Jednotka prováděla likvidaci úniku nafty a po vyšetření nehody spolupracovala s odtahovými službami na odstraňování havarovaných vozidel.

Pro řešení situace s únikem nafty byli na místo události přizváni zástupci orgánů ochrany životního prostředí ORP Jičín a k dočištění komunikace Údržba silnic Královéhradeckého kraje.

  • Událost s nejvyšším počtem zraněných osob

Krátce po 19 hodině vyjížděly 17. 3. 2017 jednotky ze stanice Rychnov nad Kněžnou a JSDH Kostelec nad Orlicí k dopravní nehodě osobního vozidla Škoda Felicia, dodávky Fiat a nákladního automobilu na silnici I/11 v katastru Rybné nad Zdobnicí. V osobním vozidle Škoda zůstala řidička zaklíněna a hasiči ji museli vyprošťovat pomocí hydraulického vyprošťovacího nářadí, zraněn byl i spolujezdec. V dodávce, která po střetu zůstala na střeše v příkopu, bylo zraněno všech 10 osob. Nákladní vozidlo bylo pouze odřené a řidič vyvázl bez zranění. Celkem bylo zraněno 12 osob. Zasahující jednotky prováděly současně vyprošťování zaklíněné řidičky a pomáhaly zdravotnickým záchranářům s ošetřováním ostatních zraněných osob.

Odkazy do noveho okna

DN Jičín 1

DN Jičín 1 

Detailní náhled

DN Jičín 2

DN Jičín 2 

Detailní náhled

DN Jičín 3

DN Jičín 3 

Detailní náhled

DN Jičín 4

DN Jičín 4 

Detailní náhled

DN Jičín 5

DN Jičín 5 

Detailní náhled

DN Rybná 1

DN Rybná 1 

Detailní náhled

DN Rybná 2

DN Rybná 2 

Detailní náhled

P Čejkovice 1

P Čejkovice 1 

Detailní náhled

P Čejkovice 2

P Čejkovice 2 

Detailní náhled

P Čejkovice 3

P Čejkovice 3 

Detailní náhled

P Čejkovice 4

P Čejkovice 4 

Detailní náhled

P Čejkovice 5

P Čejkovice 5 

Detailní náhled

Herwart 1

Herwart 1 

Detailní náhled

Herwart 2

Herwart 2 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem