HZS Libereckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje nově disponuje kombinovaným hasicím kontejnerem KKH 0/0/1500/720/1000

Hasiči tak doplnili stávající technické prostředky o vybavení určené pro likvidaci požárů speciálními hasivy a hašení požárů zařízení pod napětím v kontejnerovém provedení. 

Kontejner je rozdělen na tři sekce:

  • První sekce směrem od háku kontejneru je tvořena dvěma samostatnými plynovými hasicími technologiemi. Na levé i pravé straně je 12 tlakových lahví každá s 30 kg CO2 (lahve jsou rozděleny do skupin, které lze ovládat pomocí pneumatického zařízení). Dále tvarově stálou hadicí o délce 60 m, přenosným navijákem umožňujícím prodloužení hadice o 40 m a proudnicí.

  • Ve střední sekci je zařízení pro výrobu vzuchomechanické pěny CAFS - One Seven System (zkratka CAFS z anglického Compressed Air Foam System). Na rozdíl od obvyklého způsobu tato pěna nevzniká až v koncovém zařízení (např. proudnice na výrobu pěny), ale vyrábí se ve speciálním zařízení složeném z čerpadla, přiměšovače a kompresoru. V této části se nachází i dvě nádrže o objemu 1000 l a 500 l, které umožňují přepravu a použití dvou rozdílných druhů pěnidel.

  • Zadní sekce je vybavena tlakovou nádobou s 1000 kg prášku. Aplikaci hasiva umožňují dvě tlakové lahve s dusíkem. Pracovní tlak zařízení je v rozmezí 12 – 14 barů. Konstrukční řešení systému umožňuje hašení na dvou různých místech ve vzdálenosti 40 m a v případě propojení hadic na jednom místě ve vzdálenosti až 80 metrů od kontejneru.

K dalšímu vybavení technickými prostředky pro hašení patří 2 ks pojízdných práškových hasicích přístrojů (50 kg), 4 ks práškových ručních hasicích přístrojů (5 kg) a 6 ks ručních hasicích přístrojů CO2 (5 kg).

KKH je umístěn na stanici HZS v Liberci, kde rozšíří stávající kontejnerový program. Ten je k dispozici nejen pro potřeby všech územních odborů Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, ale v případě nutnosti může být využit i v rámci mezikrajské pomoci. Vlastnosti KKH předurčují jeho nasazení zejména u požárů v průmyslových objektech nebo u požárů, které mohou vzniknout při přepravě chemických látek.  Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje pořídil KKH v celkové ceně 5.898.750 Kč včetně DPH s přispěním Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Rozměry a váha KKH0/0/1500/720/1000:

  • Délka: 6150 mm
  • Šířka: 2550 mm
  • Výška: 2300 mm
  • Hmotnost: 11 000 kg

Autor: por. Bc. Jakub Sucharda

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem