HZS Ústeckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasičské slavnosti 2014 v Litoměřicích navštívilo 17 000 návštěvníků

Dva dny plné zábavy, zajímavých ukázek a netradičních zážitků.  

Hasičské slavnosti (48).jpgHasičské slavnosti (48).jpg
I když teploty v sobotu překračovaly tropických 30°C, neodradilo to návštěvníky již šestých  Hasičských slavností, které proběhly ve dnech 6. – 7. června 2014 v Litoměřicích.
 
V rámci tohoto celorepublikového srazu hasičstva s výstavou hasičské historické techniky měly samozřejmě největší zastoupení sbory dobrovolných hasičů obcí. Do Litoměřic se sjelo celkem 250 sborů.
 
Mnoho ze své techniky ale předvedli i profesionální hasiči. Na Hasičských slavnostech byla k vidění technika Záchranného útvaru HZS ČR, HZS Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Středočeského a Jihočeského kraje, dále HZS hl. m. Prahy a HZS Kraje Vysočina.
 
Expozici HZS ČR na výstavišti Zahrada Čech a organizační pomoc zajišťovalo MV –
Hasičské slavnosti (40).jpgHasičské slavnosti (40).jpg
generální ředitelství HZS ČR.
 
Díky vysokým teplotám byl největší zájem o ukázky, které měly jako přidanou hodnotu zchlazení diváků, jak jinak než vodou z proudnice. O to se přičinil například tzv. Bobr, tedy obojživelné pásové vozidlo Záchranného útvaru nebo letištní speciál Panter. Nesnažila se ale jen moderní technika. Diváci byli pokropeni i vodou z proudnice z roku 1910 v rámci unikátní ukázky zásahu s ruční zápřahovou stříkačku, kterou si připravili členové sdružení Naše hasičská minulost z Expozice požární ochrany ve Zbirohu. Jednalo se o cvičení, které je přesně secvičeno podle metodiky vydané Zemskou ústřední hasičskou jednotou v roce 1899.
 
Hasičské slavnosti (58).jpgHasičské slavnosti (58).jpg
Nejmodernější hasičská technika letos netradičně zahajovala i průvod techniky
, který proběhl na náměstí v sobotu dopoledne. Průvodu přihlížel a hasiče z tribuny pozdravil místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš, ministr vnitra Milan Chovanec, generální ředitel HZS ČR, brig. gen. Drahoslav Ryba, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček nebo starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč. Na závěr všech řečníků vystoupil starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Karel Richter. Hasičům požehnal kardinál Dominik Duka.
 
Chládek a zázemí plné zábavy poskytoval na výstavišti Zahrada Čech pavilon „K“, ve kterém se prezentoval Hasičský záchranný sbor ČR. Zde si diváci mohli prohlédnout techniku, která přijela z Expozice požární ochrany ve Zbirohu a byla často až 200 let stará. Parní stříkačku, která během roku zdobí krajské ředitelství, zde vystavili ústečtí hasiči. K vidění byla dále dvounápravová ruční zápřahová stříkačka z roku 1910, historická parní stříkačka, ponosná smyková sříkačka nebo celodřevěná koňská tříkačka z roku 1820. Během pátku a soboty čekalo na ty, kteří zavítali do pavilonu HZS ČR, mnoho zajímavých ukázek, soutěže a kvízy pro děti i spousta hezkých cen pro všechny šikovné malé návštěvníky.
 
 
Hasičské slavnosti (77).jpgHasičské slavnosti (77).jpg
Před pavilonem mohli návštěvníci obdivovat speciální techniku, kterou profesionální hasiči disponují. Některé kusy byly pořízeny v loňském roce ze strukturálních fondů EU. Nejmodernější techniku reprezentoval například potápěčský automobil, obojživelné pásové vozidlo „Bobr“, pásový záchranný automobil Hägglunds, nakladač Bobcat, vyprošťovací tank nebo traktorbagr Huddig. Mnohá z této techniky byla nasazena i loni při červnových povodních.
 
Na hasičské stanici, která je hned naproti výstavišti, čekala na návštěvníky komentovaná prohlídka všech prostor stanice, tedy i těch, které není normálně možné navštívit. Dále byl k prohlédnutí vrtulník, technika, se kterou litoměřičtí hasiči dnes a denně vyjíždějí k zásahům, čerpadlo na dálkovou dopravu vody Somati nebo dekontaminační sprcha. Během dvou dnů prošlo prostory stanice neuvěřitelných 7 000 návštěvníků.
 
Na sobotní večer si příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR připravili ukázky speciální techniky sloužící hasičům pro zásahy na vodě. Na Lodním náměstí
Hasičské slavnosti (63).jpgHasičské slavnosti (63).jpg
probíhaly ukázky záchrany osob z vody, plavba soulodí obojživelných pásových transportérů PTS nebo hašení pomocí „bambi“ vaku s nabíráním i shozem do Labe.
 
Slavnostní tečkou celých slavností byla hasičská hudební fontána, kdy po vzoru Křižíkovy fontány, stříkalo více než 60 proudnic vodu podle předem pečlivě připravené choreografie.
 
Hasičské slavnosti byly obohaceny o celou řadu doprovodných akcí. V pátek proběhl slavnostní křest knihyfotografií Karla Pecha, připomínající povodeň roku 2013. Knihu společně s autorem pokřtila i náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková, starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč a předseda Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic Jindřich Hejduk.
 
Pátečnímu večeru dodala krásnou atmosféru Floriánská mše v katedrále sv. Štěpána, vedená litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem.
 
Již čtvrtý ročník soutěže o nejlepší webové stránky SDH poznal své vítěze v sobotu odpoledne. Stal se jím SDH Nové Město na Moravě. Ocenění si převzali z rukou generálního ředitele HZS ČR, brig. gen. Drahoslava Ryby, který zde zastupoval ministra vnitra, patrona celé soutěže.
 
 
Více o celé akci, kterou každé tři roky pořádá Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic, se dozvíte na webových stránkách www.hasicsketradice.cz
 
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství HZS ČR

 

6. června

Pavilon Hasičského záchranného sboru ČR na Litoměřickém výstavišti Zahrada Čech přivítal 6.6. 2014 návštěvníky především ze škol z blízkého i dalekého okolí.

 
Stanice Litoměřice.jpgStanice Litoměřice.jpg
Na všechny, kteří zavítali do expozice HZS ČR, čekala kromě historické a moderní techniky sboru také celá řada dovednostních a vědomostních úkolů.
 
Děti si zahrály „hasičské kuželky“, kde musely prokázat zručnost s hasičskou hadicí, dále pomocí ruční džberové stříkačky musely srazit proudem vody rafinovaně rozestavěné kuželky.
 
Na malé návštěvníky čekala také vědomostní soutěž o ceny. Na deset kvízových otázek dohledávaly děti odpovědi přímo v pavilonu HZS ČR a dále se pro ně musely vydat na litoměřickou hasičskou stanici, kde se seznámili nejen s technikou, ale také se zásadami požární bezpečnosti.
 
Na hasičské stanici, která je hned naproti výstavišti, čekala na návštěvníky komentovaná prohlídka všech prostor stanice, tedy i těch, které není normálně možné navštívit. Dále byly k prohlédnutí dva vrtulníky, technika, se
Křest knihy.jpgKřest knihy.jpg
kterou litoměřičtí hasiči dnes a denně vyjíždějí k zásahům, čerpadlo na dálkovou dopravu vody Somati nebo dekontaminační sprcha.
 
Během celého dne probíhaly také ukázky hasičské techniky. Z té moderní se v akci předvedl požární tank, dálkově ovládaný traktorbagr Huddig, automobilový žebřík využili ke své ukázce hasiči lezci a diváci byli také svědkem komentované ukázky vyproštění osob z havarovaného automobilu.
 
Nepředváděla se jen moderní technika, ale v rámci ukázek si své pečlivě secvičené vystoupení s ruční zápřahovou stříkačkou připravili členové sdružení Naše hasičská minulost. Jedná se o cvičení, které je přesně secvičeno podle metodiky vydané Zemskou ústřední hasičskou jednotou v roce 1899.
 
V rámci pátečních slavností se na Litoměřickém výstavišti Zahrada Čech křtila kniha fotografií s názvem Povodně na Litoměřicku 2013. Autory fotografií jsou novinář Karel Pech a jeho syn Pavel Pech, který je příslušníkem Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Kniha zachycuje práci a obětavost hasičů při loňských povodních, které krom obrovských škod, které napáchaly, zabránily konání Hasičských slavností v řádném termínu 2013.
 
Odkazy do noveho okna

Hasičské slavnosti (40)

Hasičské slavnosti (40) 

Detailní náhled

Hasičské slavnosti (48)

Hasičské slavnosti (48) 

Detailní náhled

Hasičské slavnosti (58)

Hasičské slavnosti (58) 

Detailní náhled

Hasičské slavnosti (63)

Hasičské slavnosti (63) 

Detailní náhled

Hasičské slavnosti (64)

Hasičské slavnosti (64) 

Detailní náhled

Hasičské slavnosti (65)

Hasičské slavnosti (65) 

Detailní náhled

Hasičské slavnosti (77)

Hasičské slavnosti (77) 

Detailní náhled

Křest knihy (1)

Křest knihy (1) 

Detailní náhled

Křest knihy

Křest knihy 

Detailní náhled

Stanice Litoměřice (1)

Stanice Litoměřice (1) 

Detailní náhled

Stanice Litoměřice (2)

Stanice Litoměřice (2) 

Detailní náhled

Stanice Litoměřice (3)

Stanice Litoměřice (3) 

Detailní náhled

Stanice Litoměřice

Stanice Litoměřice 

Detailní náhled

Stavba humanitárního centra (21)

Stavba humanitárního centra (21) 

Detailní náhled

Stavba humanitárního centra (27)

Stavba humanitárního centra (27) 

Detailní náhled

Stavba humanitárního centra (4)

Stavba humanitárního centra (4) 

Detailní náhled

Stavba humanitárního centra (5)

Stavba humanitárního centra (5) 

Detailní náhled

Stavba humanitárního centra (6)

Stavba humanitárního centra (6) 

Detailní náhled

Stavba humanitárního centra (7)

Stavba humanitárního centra (7) 

Detailní náhled

Stavba humanitárního centra (8)

Stavba humanitárního centra (8) 

Detailní náhled

Stavba humanitárního centra (9)

Stavba humanitárního centra (9) 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem