HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasičské muzeum města Ostravy letos oslaví 15 let činnosti

Bezmála 85 tisíc osob navštívilo během 14 a půl let expozice Hasičského muzea města Ostravy v Ostravě-Přívoze. Muzeum jde do své jubilejní, patnácté výstavní sezony a svou velikostí je v Moravskoslezském kraji dosud jediné svého druhu. S podporou města Ostravy jej provozuje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK). Každoročně se zapojuje do jarního Festivalu muzejních nocí a je mj. součástí Technotrasy Moravskoslezského kraje. Více: https://technotrasa.cz/

Letos v květnu tomu bude patnáct let, co bylo Hasičské muzeum, sídlící v secesní budově v Zákrejsově ulici vedle Archivu města Ostravy, slavnostně otevřeno. Přebudováno bylo z někdejšího Kabinetu požární ochrany.

Muzeum s komentovanými prohlídkami, které trvají okolo hodiny, je velmi vhodné pro rodiny s dětmi. Nejvíce sem přicházejí školské výpravy - od mateřských škol až po středoškoláky, vedle nich i výpravy dobrovolných hasičů. Ze zahraničních návštěvníků můžeme napočítat nejvíce zájemců z nedalekého Polska.

Stálý zájem o expozice je dán hlavně tím, že Hasičské muzeum je i přes skromné prostředky na reklamu přece jenom známější a jeho obliba dále roste. Někteří nadšenci z řad dospělých i dětí už muzeum navštívili několikrát. A muzeum se snaží své zajímavé expozice obměňovat. Foto expozic v tiskové kvalitě: http://www.hzsmsk.cz/index.php?Foto=33&museum=1

Muzeum je otevřeno od úterý do neděle - během pracovního týdne 9-12 a 13-17 hodin, v sobotu, neděli a o vybraných svátcích od 9 do 13 hodin. Všechny komentované prohlídky začínají jednotně vždy v celou hodinu, ta poslední hodinu před uzavřením (tedy v týdnu v 16 hodin, o víkendu ve 12 hodin). Dospělí zaplatí za prohlídku třicet korun, děti polovinu, slevy jsou i na rodinném vstupném. Návštěvu skupin s více než 10 osobami je nutné objednat předem na e-mail: muzeum@hzsmsk.cz, nebo telefonicky tel.: 596 136 841.

Největší zájem je jak o modely a simulované ukázky zásahů, tak o točení klikou ruční sirény z první poloviny 20. století, jiné nadchnou hasičské prapory z konce 19. století, hasičské šavle či sošky svatého Floriána, drtivou většinu návštěvníků ale funkční historické stříkačky. Nevšední je i lezecká expozice, kde mohou návštěvníci pomoci zachraňovat zraněné osoby ze skály či studny, což si rádi vyzkouší zvláště ti nejmenší.

Že se Hasičské muzeum zabývá také současností, potvrzuje na muzeum neobvyklá expozice – pracoviště operátorů Integrovaného bezpečnostního centra (IBC) Moravskoslezského kraje, které sdružuje na jednom místě veškerá operační střediska složek IZS v Moravskoslezském kraji.

Hasičské muzeum je skryto v Zákrejsově ulici na okraji Ostravy-Přívozu. Zájemci jej mohou najít v této malé ulici za římskokatolickým kostelem na náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze v secesním objektu v sousedství Archivu města Ostravy. Bližší informace lze nalézt na domácí stránce krajského hasičského sboru www.hzsmsk.cz (odkaz je vpravo dole), nebo přímo na http://muzeum.hzsmsk.cz.

Secesní budovu postavila obec v roce 1905. Již od počátku sloužila hasičům. Až do roku 1919 zde bylo v prvním nadzemním podlaží sídlo německého dobrovolného sboru hasičů, ve druhém byla umístěna přívozská spořitelna. V roce 1919 byl vystřídán německý sbor nově založeným českým sborem dobrovolných hasičů, který již užíval celý objekt včetně prostor bývalé spořitelny. Více než šedesátiletá historie sboru dobrovolných hasičů v Přívoze byla uzavřena v roce 1980, kdy byl sbor zrušen.

Objekt pak byl užíván Městskou inspekcí požární ochrany v Ostravě pod názvem Kabinet požární ochrany a sloužil především jako školicí středisko k pořádání seminářů, školení a dalších akcí s požární tématikou. Právě do tohoto období se datuje vznik první expozice historických technických prostředků a dokumentů. Tato expozice byla vybudována svépomocí příslušníky Městské inspekce požární ochrany.

V letech 2003 a 2004 bylo muzeum rekonstruováno a dostavěno do dnešní podoby. Investorem celé akce bylo Statutární město Ostrava. Záměrem bylo vytvořit důstojné prostředí, které bude dokumentovat odborné i laické veřejnosti historii požární ochrany v Ostravě, vývoj technických prostředků a činnost hasičů, což se podle názoru mnoha návštěvníků podařilo.         

Foto je z loňského Dne požární bezpečnosti (pátek 13. září 2019).

Odkazy do noveho okna

DPB2019muzeum (1)

DPB2019muzeum (1) 

Detailní náhled

DPB2019muzeum (2)

DPB2019muzeum (2) 

Detailní náhled

DPB2019muzeum (3)

DPB2019muzeum (3) 

Detailní náhled

DPB2019muzeum (4)

DPB2019muzeum (4) 

Detailní náhled

DPB2019muzeum (5)

DPB2019muzeum (5) 

Detailní náhled

DPB2019muzeum (6)

DPB2019muzeum (6) 

Detailní náhled

DPB2019muzeum (7)

DPB2019muzeum (7) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem