Záchranný útvar HZS ČR  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasičská technika pořízena z fondů IOP se představila na Dnech NATO 2013

21. – 22.9. 2013 na letišti Leoše Janáčka v Mošnově se účastnili hasiči ze Záchranného útvaru HZS ČR a HZS Moravskoslezského kraje ukázek na Dnech NATO 2013. 

Jedním z partnerů této velké akce byl i Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Ten spolu se Záchranným útvarem HZS ČR se sídlem v Hlučíně vystavoval techniku, která je zaměřena na pomoc občanům při živelních pohromách a technických zásazích většího rozsahu.
 
dnyNATOMošnov-sobota (10a).jpg
Záchranný útvar HZS ČR vystavoval víceúčelový pracovní stroj HUDDIG, který je možno dálkově ovládat na vzdálenost cca 100 m (3 ks u ZÚ HZS ČR). Stroj je tak schopen pracovat v místě mimořádné události bez přítomnosti strojníka (pomáhá kamerový systém stroje). Letos již byl využit mimo jiné u červnových povodní v Čechách (Mělnicko).
 
dnyNATOMošnov-sobota (002).jpg
Dále bylo vystaveno pásové rypadlo CAT 329E. Rypadlo je uzpůsobeno k zásahu v prostředí s vysokou teplotou. Stroj tak může být použit například při odkrývání sutin za účelem vyhledání skrytých ohnisek požáru. Premiery se dočkal v květnu letošního roku při zásahu na zřícené části neobývané třípodlažní budovy nedaleko centra Ostravy. Dále byl nasazen na likvidaci následků letošních povodní.
Oba tyto stroje byly na místo dopraveny pomocí dvou tahačů Man s návěsy Noteboom.
 
K vidění byla i další speciální technika, která byla použita při letošních povodních. Jednalo se o soupravu SDO III (Stanoviště dekontaminace osob) a MČS 1500 (Mobilní čerpací stanice). Tyto 2 soupravy byly dopraveny na vozidle MB Actros 6x6 - nosič kontejnerů.
 
DSC_0426.JPG
Celou expozici Záchranného útvaru HZS ČR a Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje si prohlédl ministr vnitra v demisi Ing. Martin Pecina, MBA s doprovodem.
 
Slavnostní zahájení dnů NATO proběhlo za účasti mnoha významných hostů. Součástí zahájení byl i slavnostní akt předání stuhy České euroatlantické rady, kterou byl dekorován prapor Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Slavnostní dekoraci provedl prezident české euroatlantické rady RNDr. Alexandr Vondra.
 
FOTOGALERIE Z TÉTO AKCE: přejděte na tento odkaz
 
Představena technika ZÚ HZS ČR - tahače MAN s návěsem Noteboomtraktorbagr Huddig a pásové rypadlo CAT 329E - byla pořízena v rámci projektu „Zvýšení akceschopnosti ZÚ HZS ČR pro záchranné a likvidační práce při živelních pohromách“.
 
Autorem fotografií je Tomáš Lach z hasici.tv.
Info: kpt. Pjaták Marek – ZÚ HZS ČR

UNIE.png

vytisknout  e-mailem