HZS hlavního města Prahy  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

HASIČSKÁ STANICE č. 3 - Holešovice

Jediná doposud stojící provizorní stanice z období 2. světové války, mnohonásobně překračující plánovanou životnost 

Kategorie stanice: P4

Kontakt:
Argentinská 149
170 00 Praha 7 – Holešovice
Tel.: 950 853 011 (ústředna)

Velitel stanice:
npor. Ing. Jan Hanuš
Tel. 950 853 097
E-mail: jan.hanus (zavináč) hzspraha.cz

Historie:
V roce 1942 v období protektorátu Čechy a Morava bylo v Praze ve velmi krátké době (dle pamětníků přibližně za 1 rok) vystavěno sedm dřevěných stanic provizorního typu k ochraně důležitých částí Prahy, zejména průmyslového odvětví. Rozhodnuto bylo také na základě předpokladu hrozících náletů spojeneckými letadly v průběhu druhé světové války. Tehdejší velitel hasičského sboru v Praze, plk. Bruno Petersen, dříve požární ředitel města Düsseldorf, tak vydal důležité rozhodnutí, které se dá považovat za historicky první plošné pokrytí na území hlavního města. Celodřevěná montovaná stavba s plánovanou životností 10 let je složena z prefabrikovaných dílů, které v tehdejší době umožňovaly určitou variabilitu pro různé účely staveb. Stanice Holešovice je poslední dochovanou dočasnou hasičskou stanicí z této doby.

Současnost:
Zázemí stanice slouží pro výjezd dvou družstev a další techniky. Také se zde nachází vodní skupina, pro kterou je zařazena speciální technika pro práci na vodě a zamrzlých hladinách, zejména technický automobil pro práci na vodě a speciální člun Florián s turbínovým pohonem a výkonem 260 HP.
Na stanici č. 3 se dále nachází dílny oddělení strojní a technické služby, které zajišťují opravu techniky v rámci celé Prahy. Nachází se zde dílenský servis, sklad a pneuservis.

Hasební obvod:
Hasičská stanice č. 3 má na starosti území městských částí Praha 7, 8 a část Prahy 9. V hasebním obvodu se nachází rozlehlá sídliště uvedených městských částí, ale i výrobní zařízení, sklady, malé i velké provozy, kancelářské komplexy, zařízení pro bydlení a ubytování, nemocnice, školy a školky, nádraží, úřady, stadiony jako je O2, Tipsport nebo Generali Aréna, historické budovy, výstaviště, tržnice aj.
Z požárního hlediska je zde zajímavý např. komplex tří kancelářských budov Lighthouse, kterému vévodí dvě na sebe přiléhající devatenáctipodlažní budovy o výšce 80 metrů, nebo rozsáhlý nemocniční komplex Bulovka, jehož součástí je rokokový zámeček Rokoska i soukromé Protonové centrum.

Z hlediska ochrany obyvatelstva je v hasebním obvodu protipovodňová ochrana Prahy na Vltavě a Rokytce.

Naprostým unikátem hasebního obvodu je Zoologická zahrada hl. m. Prahy, kterou ročně navštíví více než milion návštěvníků.  


 
Odkazy do noveho okna

img00001

img00001 

Detailní náhled

img00002

img00002 

Detailní náhled

img00003

img00003 

Detailní náhled

img00004

img00004 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem