HZS Jihočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči znovu likvidovali následky silného větru

Jsou to teprve dva týdny, co se přes Českou republiku přehnala bouře Sabine, a už hasiči znovu odklízejí následky silného větru. 

Vítr začal trápit Jihočeský kraj v neděli 23. února přibližně od oběda. Do pondělní 7. hodiny ranní jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů vyjely celkem k 166 událostem. Jako je u tohoto typu zásahů obvyklé, jedná o tzv. vícečetné události, kdy hasiči v rámci jednoho výjezdu odklízejí i více spadlých stromů.
Hasiči pracují především s motorovými pilami, protože naprostou většinu zásahů tvoří odklízení popadaných nebo vyvrácených stromů. Zprůjezdňování silnic, železnic nebo sundání spadlých stromů z drátů elektrického nebo telefonního vedení patří k nejčastějším zásahům. Kromě toho jednotky musí stále zajišťovat uvolněné části střech - plechy, krytinu, ale také například komíny nebo štíty. Tyto zásahy by naopak nezvládli bez výškové techniky. Dále zabezpečují uvolněné cedule či billboardy, ukotvují reklamy.

Uvolněné střešní plechy, tašky či krytiny jednotky upěvňovaly například ve Chvalšinách, na Žižkově náměstí ve Vodňanech, v Českém Krumlově na Latráně, Budějovické ulici v Táboře, v Blatné v ulici Pod Vinicí, na náměstí Přátelství v Prachaticích, na střeše ZUŠ v Kaplici nebo také na přístřešku na popelnice v Českých Budějovicích v ulici V. Volfa.
V Kamenném Újezdu museli hasiči ukotvovat uvolněný billboard, stejně tak jako v Kaplici. Spadlé sloupy vedení pak řešili v obcích Buk a Dědovice. V Kasárenské ulici v Prachaticích došlo k vyvrácení zábradlí.
Ve spolupráci s podnikovou jednotkou Železniční správy pak jihočeští hasiči zasahovali u dvou nehod vlaků, které narazily do stromů, a to u obce Chlum na Strakonicku a u obce Bednáreček na Jindřichohradecku.

Českobudějovicko: celkem 28 událostí

Českokrumlovsko: celkem 27 událostí

Jindřichohradecko: celkem 23 událostí

Písecko: celkem 25 událostí

Prachaticko: celkem 25 událostí

Strakonicko: celkem 13 událostí

Táborsko: celkem 25 událostí

Jak je z přehledu patrné, vítr se přehnal celkem rovnoměrně přes celý Jihočeský kraj. Počet událostí se ale stále mění. Na operačním středisku je řada událostí ještě v tzv. "zásobníku". Jedná se o události, které nejsou v tuto chvíli úplně aktutní, nehrozí u nich bezprostřední nebezpečí a operační důstojníci je proto odkládají na pozdější dobu.

Podle odhadů ČHMÚ by se však situace již měla v průběhu dneška uklidnit.

vytisknout  e-mailem