HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči zachraňovali na Opavsku puštíka, „uloveného“ rybáři

Především dvě jednotky profesionálních hasičů z Hlučína a Opavy (HZS MSK) se zasloužily v pondělí 4.7.2022 o rychlou a bezbolestnou záchranu puštíka, který visel zamotaný do rybářského vlasce nad hladinou jednoho z rybníků v Bohuslavicích na Opavsku.

Krásnou sovu zřejmě během pondělního dne rybáři vyrušili při spánku na některé větvi, a ten se při střemhlavém úniku nešťastně zamotal do rybářského vlasce s háčkem a závažím, který někdy dříve zanechal v koruně stromu nad rybníkem jeden z jejich méně šikovných kolegů. Nejméně několik desítek minut tak bezvládně visel za křídlo asi pět metrů nad hladinou a stejnou vzdálenost (tedy pět metrů) od nejbližšího břehu.

Na místo nešťastného „ulovení“ přijela jednotka HZS Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Hlučín a dvě jednotky dobrovolných hasičů – Bohuslavice a Hlučín. Protože žádná hasičská tyč nedokázala zamotaného puštíka bezpečně přitáhnut ke břehu, musel dojet automobilový žebřík (AŽ 37 MB Metz) ze stanice HZS MSK v Opavě.

Hasič v koši výsuvného žebříku opatrně položil puštíka do plastového kbelíku a kolegové jej dole ještě zbavili zbytku rybářských propriet. Naprosto vysílená sova byla krotká a odevzdaná.

Po úspěšné záchraně hasiči kontaktovali Záchrannou stanici Bartošovice (okres Nový Jičín). Pro ptáka přijel její pracovník už na hlučínskou stanice HZS MSK. To už se puštík, do té doby ztěžka nabírající ztracené síly, začal „vrtět“. „Z našeho laického pohledu vyvázl bez jakéhokoliv zranění. Podle pracovníka bartošovické záchranné stanice měl ale namožené křídlo, na kterém dlouho visel, a byl opravdu hodně vyčerpaný,“ doplnil velitel hasičského zásahu. Celý hasičský zásah se vešel do 40 minut.

Dotčený rybník se prý jmenuje Poštovský. Třeba by se teď mohl překřtít na Puštíkovský…

Odkazy do noveho okna

pustikrybnikBohuslavice (1 OP)

pustikrybnikBohuslavice (1 OP) 

Detailní náhled

pustikrybnikBohuslavice (2)

pustikrybnikBohuslavice (2) 

Detailní náhled

pustikrybnikBohuslavice (3)

pustikrybnikBohuslavice (3) 

Detailní náhled

pustikrybnikBohuslavice (4)

pustikrybnikBohuslavice (4) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem