HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči z Olomouckého kraje během posledních hodin zasahují u několika lesních požárů.

Profesionální i dobrovolné jednotky během posledních několika hodin zasahují u několika lesních požárů a to již i za hranící kraje při výpomoci u požárů v Dětřichově nad Bystřicí, takřka na hranici v Moravskoslezském kraji. 

Nejprve je nutné zmínit a připomenout včerejší požár u obce Hraničné Petrovice na Olomoucku. Celkem šest jednotek hasičů zde likvidovalo požár v lesním porostu po předchozí těžařské činnosti s následným úklidem. Hasiči v prvotní fázi velmi rychle a účinně zabránili rozšíření požáru do mladého porostu. Nicméně dalších několik hodin na ploše přesahující více jak 2 hektary dohašovali desítky menších ohnisek a zahoření pařezů a další vzrostlé hrabanky. U událost postupně zasahovaly jednotky profesionální požární stanice Šternberk a dále z řad dobrovolných sborů Hraničné Petrovice, Jívová, Moravský Beroun, Domašov a Bohuňovice.

Neuplynulo mnoho hodin a stejné jednotky s obměnou a doplněním zasahovali lokačně nedaleko u požáru v katastru Obce Dolany, místně znalým poblíž místa Milířov, tedy nedaleko obce Jívová. Jednálo se o požár hrabanky, naštěstí se nerozšířil do vzrostlého lesa. Opětovně zde zasahovala jednotka profesionálních hasičů Šternberk, posílena o profesionální jednotku požární stanice Olomouc a z řad dobrovolných hasičů Dolany, Bohuňovice, Bělkovice-Lašťany, Velká Bystřice a Hlubočky. Zásobování vodou hasiči vyřešili kyvadlově z vodního zdroje obci Dolany-Véska. V tuto chvíli probíhá předání vlastníkům (stav k 17:00).

K dalšímu lesnímu požáru s pomocí více jednotek vyjelo lokačně dle prvotních informací do katastru za obcí Radíkov, hlášeno poblíž vysílače tedy u Radíkovské věže. Následně hlídkou Policie ČR upřesněno požářiště až téměř u obce Hrubá Voda. Na ono místo vyjelo několik jednotek z řad profesionálních a dobrovolných hasičů. Oznámení o požáru převzala tísňová linka krátce po šestnácté hodině. Operační středisko k likvidaci vyslalo profesionální jednotku stanice Olomouc a dále z řad dobrovolných hasičů Velký Týnec, Velká Bystřice, Olomouc Chválkovice, Staměřice, Hlubočky a Lošov. Jedná se o zahoření lesního porostu a hrabanky po předchozím pálení klestí. Zasahující jednotky provádí postupné prolévání, rozhrabávání a zamezení dalšímu většímu rozhoření do okolí. Zásobování vodou je zřízeno u hasičské zbrojnice v Hlubočkách.

K dalšímu lesnímu požáru za hranicí Olomouckého kraje, přesněji nedaleko obce Dětřichov nad Bystřicí vyjela nejprve jednotka dobrovolných hasičů Moravský Beroun v rámci součinnosti do Moravskoslezského kraje. Další jednotkou v rámci mezikrajské pomoci je již také Huzová, v místě požáru byl vyhlášen II. stupeň poplachu a zvažuje se i pomoc hašení pomocí letecké techniky (jedná se o zásah v MSK, proto prosím bližší informace poskytuje kolega z Moravskoslezského kraje).

Za zmínku stojí také další lesní požár řešený krátce po poledni za obcí Pavlov na Šumpersku. Zde došlo také k výraznějšímu rozhoření několika ohnisek po pálení. Operační středisko k likvidaci vyslalo z řad profesionálních hasičů jednotku Litovel, doplněnou o dobrovolné hasiče Mohelnice, Loštice a Pavlov. Hasiči provedli postupnou likvidaci více ohnisek. Opětovně zde hořela hrabanka a klestí na ploše zhruba 30x50m.


-- 
Zdeněk Hošák 
tiskový mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 721810541 
T: 950770039
M: zdenek.hosak@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz

Odkazy do noveho okna

lesni pozary v OLK

lesni pozary v OLK 

Detailní náhled

lesni pozary v OLK

lesni pozary v OLK 

Detailní náhled

lesni pozary v OLK

lesni pozary v OLK 

Detailní náhled

lesni pozary v OLK

lesni pozary v OLK 

Detailní náhled

lesni pozary v OLK

lesni pozary v OLK 

Detailní náhled

lesni pozary v OLK

lesni pozary v OLK 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem