Institut ochrany obyvatelstva  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči z Institutu ochrany obyvatelstva se zúčastnili mezinárodního cvičení mobilních skupin

Ve dnech 17. až 20. 6. 2019 se ve Stráži pod Ralskem uskutečnilo mezinárodní cvičení mobilních skupin zaměřené na monitorování radiační situace, které pořádal Státní ústav radiační ochrany (SÚRO). Zde je nutno poznamenat, že všech pět chemických laboratoří HZS ČR je součástí Radiační monitorovací sítě, kde plní funkci mobilních skupin, které provádějí monitorování dávek, dávkových příkonů a aktivity radionuklidů v terénu a odběry vzorků složek životního prostředí. Letošního cvičení, které bylo zaměřeno především na in-situ gama spektrometrii (určení aktivity jednotlivých radionuklidů přímo v terénu) se zúčastnili odborníci z radiometrické laboratoře Institutu ochrany obyvatelstva (IOO). Za českou republiku se cvičení dále zúčastnili zástupci Armády ČR z 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany a pracovníci radiochemických laboratoří našich jaderných elektráren. 

Úkolem všech týmů bylo podrobně zmonitorovat tři místa, která byla nějakým způsobem ovlivněna těžbou uranu, která zde v minulosti probíhala. Například se provádělo monitorování dávkového příkonu záření gama v sedimentech okolo řeky Ploučnice, kde se zároveň na pěti vybraných místech provádělo stanovení aktivity přírodních radionuklidů. Dalšími místy bylo staré odkaliště závodu DIAMO, na kterém právě probíhá rekultivace nebo okolí starých produktovodů, kterými se dopravovala uranová ruda rozpuštěná v kyselině sírové.

Všechna naměřená data jsou nyní detailně analyzována a statisticky vyhodnocována, aby mohla být v průběhu července předána pro další zpracování odborníkům ze SÚRO, kteří provedou finální vyhodnocení a porovnání výsledků jednotlivých mobilních skupin z České republiky, Německa, Rakouska a Slovinska. Podle předběžných výsledků však můžeme konstatovat, že výsledky získané pracovníky IOO jsou srovnatelné s výsledky ostatních týmů.


Vloženo: 24. 6. 2019 | Aktualizace: 24. 6. 2019 | Email: spisovna@ioolb.izscr.cz

Odkazy do noveho okna

DSC_6208

DSC_6208 

Detailní náhled

DSC_6205

DSC_6205 

Detailní náhled

DSC_6201

DSC_6201 

Detailní náhled

DSC_6193

DSC_6193 

Detailní náhled

DSC_6189

DSC_6189 

Detailní náhled

DSC_6182

DSC_6182 

Detailní náhled

DSC_6177

DSC_6177 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem