HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči vyjíždí k zásahům na včely, vosy a sršně

Od uplynulého víkendu narostl ve statistikách hasičů z Olomouckého kraje počet výjezdů na likvidaci nebezpečného hmyzu. Od pátku 20. května do pondělí 23. května jich operační středisko HZS Olomouckého kraje eviduje už 27.  

Meteorologové předpovídají teplý konec května, a proto lze předpokládat, že počty výjezdů hasičů na likvidaci nebezpečného bodavého hmyzu (včely, vosy, sršni) budou narůstat. Je to právě teplé počasí, kdy hasiči nejčastěji vyjíždí likvidovat bodavý hmyz. 

Podstatou výjezdu hasičů je provádění likvidace rojů pouze tehdy, když hrozí nebezpečí. Hasiči vyjíždí likvidovat roje na veřejná prostranství, když hrozí pobodání dítěte, seniora nebo alergika, v případech, kdy se roj usadil na veřejné budově, dětském hřišti, mateřské školce apod. Operační důstojník vždy musí vyhodnotit nebezpečnost situace a posoudit, zda opravdu hrozí nebezpečí. Podle toho buď jednotku hasičů k místu události vyšle nebo ne. Hasiči nejsou deratizační firma a nevyjedou k zásahu na požádání každého. Proto si občan musí sám podle svého uvážení vyhodnotit situaci a dobře si rozmyslet, jestli hasiče zavolá nebo si povolá specializovanou deratizační firmu (otevřený seznam firem, které se zabývají likvidací nebezpečného hmyzu najdete >> zde <<). 

A jak se vlastně zásah provádí?

  • důležité je zjistit velikost roje, případně hnízda. V případě, že je roj nebo hnízdo pod omítkou nebo fasádou nebo v dutině stromu, tedy hasiči nevidí na velikost hnízda, je jejich zásah neúčinný,
  • hmyz lze odchytávat pouze tehdy, když není rozlítaný (tzn. nejlépe ráno nebo večer),
  • roj (hnízdo) se poté vezme do igelitového pytle, odstřihne se a pomocí chemických prostředků se zlikviduje.

Tento postup byl konzultován s včelaři, kteří v něm spatřují výhodu nejrychlejšího, nejčistšího a nejjednoduššího zásahu. Každý včelař má povinnost hlídat si své včelstvo a žádný z nich si nechce cizí nalezený roj vzít, protože hrozí nebezpečí přenosu chorob.

Hasiči při likvidaci používají samozřejmě speciální oblečení – včelařská kukla, nejlépe bílá kombinéza, jejíž barva včely uklidní. Včely jsou velice citlivé na pot, proto je dobré, aby se hasič nepotil a hlavně se nesmí rychle hýbat.

Přiložené foto je pouze ilustrační.

Autor:

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci(zavinac)hzsol.cz

Odkazy do noveho okna

TP_vvs_ilustracni

TP_vvs_ilustracni 

Detailní náhled

TP_vvs_ilustracni

TP_vvs_ilustracni 

Detailní náhled

TP_vvs_ilustracni

TP_vvs_ilustracni 

Detailní náhled

TP_vvs_ilustracni

TP_vvs_ilustracni 

Detailní náhled

TP_vvs_ilustracni

TP_vvs_ilustracni 

Detailní náhled

TP_vvs_ilustracni

TP_vvs_ilustracni 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem