HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči v noci stavěli protipovodňové hráze na Bečvě. V Přerově chystáme mobilní zábrany

Vydatný déšť zvednul v noci z úterý na středu hladiny řek v Olomouckém kraji. Nejvíce hrozila Bečva, která dosáhla během noci 2. stupně povodňové aktivity a ve středu ráno se v Lipníku nad Bečvou dostala až ke 3. stupni. 

Jednotky hasičů stavěly protipovodňové hráze z pytlů s pískem po proudu řeky na předem vytipovaných místech. Celkově máme k 8. hodině evidováno téměř 30 událostí v souvislosti s vydatným deštěm a vzrůstajícími hladinami řek.

chmu_mapa_povodne.png

Hranicko

V Polomi se rozvodnil místní tok Luha, který následně ohrožoval 10 rodinných domů. Proto hasiči kolem nich rychle vystavěli protipovodňovou hráz. Zábrany proti vodě stavěly jednotky preventivně v Opatovicích. V Ústí pak již včera vyklízeli zázemí na fotbalovém hřišti, kam se Bečva pravidelně rozlévá. Stavěly se též hráze. Na stanici v Hranicích jsme nachystali stovky pytlů s pískem pro případ potřeby.

Lipnicko

V Lipníku nad Bečvou byla již v noci svolána povodňová komise. Vytipovala místa na Bečvě, kam byly vyslány jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů, které zde od noci stavěly zábrany z pytlů s pískem, a to v Týně nad Bečvou a na několika místech přímo v Lipníku. Hasiči také utěsňovali některé propustky a chystali na stanici v Lipníku další pytle s pískem. Ráno zde Bečva dosáhla 3. stupně povodňové aktivity. Pravidelně monitorujeme hladinu řeky.

3.jpg

Přerovsko

Povodňová komise v Přerově zasedla už brzy nad ránem. Ve městě se bude stavět mobilní protipovodňové hrazení. Zajistí jej 4 jednotky, a to profesionální ze stanice Přerov, SDH Přerov, Újezdec a Kozlovice. V noci se preventivně pokládaly pytle s pískem v Dřevohosticích. Monitorovali jsme situaci také v Beňově.

Olomoucký kraj

Vydatný déšť komplikuje situaci v celém kraji. Do České Vsi na Jesenicku jsme vyjížděli k čerpání sklepa se zatopeným vozidlem, sklep čerpáme i v Lipové-Lázních. V Pňovicích a v Litovli čerpáme laguny. Ve Hvozdě a v Horce nad Moravou čerpáme sklepy. Nyní řešíme zatopené parkoviště v Komárově, kde voda ohrožuje místní domov pro seniory.

Výstraha je vydaná na oblast Mohelnicka, kde by mohla zahrozit Třebůvka, která je nyní na 2. stupni povodňové aktivity. Na našich stanicích se pro případ potřeby chystají pytle s pískem. Komunikujeme s veliteli jednotek místních sborů dobrovolných hasičů a se starosty obcí a reagujeme na jejich požadavky. Toky průběžně monitorujeme.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz


 

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem