HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči spolupracují při likvidaci ptactva v ohnisku nákazy - AKTUALIZACE

V pondělí 9. ledna v 12.31 hodin začala na farmě v Lázních Toušeni v okrese Praha-východ likvidace ptactva, kterou v souvislosti s výskytem viru ptačí chřipky nařídila Krajská veterinární správa pro Středočeský kraj. 

Kromě jednotek profesionálních hasičů ze stanic Mělník, Mladá Boleslav, Stará Boleslav a Říčany se na zásahu podílejí i příslušníci Záchranného útvaru ČR z Hlučína, Jihlavy a Zbirohu, kteří na místo přivezli také nezbytné zařízení na závěrečnou dekontaminaci techniky.

Celkem půjde o likvidace necelé tisícovky kusů, převážně vodní drůbeže a slepic, na dvou lokalitách vzdálených asi 250 metrů. Mezi utracenými opeřenci bude i několik pštrosů a papoušků. Hasiči pomáhají veterinářům s naháněním a odchytem ptactva, které přenášejí do speciálního kontejneru, kde dochází k rychlému usmrcení oxidem uhličitým. Utracená zvířata budou odvezena do kafilérie.

Hasiči pracují ve speciálních ochranných oblecích a obličejových maskách s filtrem, aby měli chráněné i oči a dýchací cesty. Kromě toho mají gumové rukavice a boty. „Musíme zdraví našich lidí chránit, i když přenos viru H5N8 na člověka není prokázaný, ale opatrnosti není nikdy dost. Po ukončení akce musí všichni projít dekontaminačním stanovištěm,“ uvedl ředitel HZS Středočeského kraje plk. Ing. Miloslav Svatoš, který se na likvidační práce do Lázní Toušeně přijel podívat.

Vzhledem k mrazivému počasí se zasahující jednotky střídají. Práce se zřejmě protáhnou, a tak si velitel zásahu nechal na místo přivézt osvětlovací balony z několika blízkých stanic. První skupině se podařilo předat k utracení 780 kusů různého ptactva.

Aviární influenza, tzv. chřipka ptáků, je virová nákaza, která se přenáší jejich trusem. Postihuje volně žijící ptáky a také drůbež nebo chovné holuby. Onemocnění se u ptactva projevuje dýchacími potížemi, ztrátou chuti k jídlu a masivním hynutím. Po deseti letech se Česká republika znovu potýká se zdoláváním této nákazy.

AKTUALIZACE 22.00 hodin

Akce byla ukončena v 17.31 hodin, dokdy bylo zlikvidováno dalších asi dvě stě kusů, hlavně drůbeže. Následovala dekontaminace zasahujících hasičů i veškeré techniky. Na místo se dostavila společnost Dekonta, která se postará o likvidaci kontaminované vody a použitého materiálu.

Ve 20.45 hodin předal velitel zásahu protokolárně místo události zástupci majitele farmy a jednotky se pustily do balení, poté začaly odjíždět na své základny. Celodenní náročný zásah v nepříznivých klimatických podmínkách, kdy se hasiči i veterináři pohybovali v ochranných maskách a oděvech na kluzkém terénu, se obešel bez zranění. Ocenit je třeba i spolupráci s vedením městyse Lázně Toušeň, stejně jako s radnicí Brandýsa nad Labem-Staré Boleslaví, obce s rozšířenou působností, které se postaraly o zázemí a stravování hasičů.

por. Ing. Ladislav Holomčík
tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje

vytisknout  e-mailem