HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

HASIČI RADÍ: Při turistice si hlídejte, kde se přibližně nacházíte

Prozkoumávat obtížně přístupná místa se v našem kraji během prázdnin vydávají turisté především v Jeseníkách a Rychlebských horách. Ovšem lidé vyrážejí do hůře přístupných míst i v jiných lokalitách našeho kraje, například na Hranicku. 

Naše jednotky tak bývají vysílány do nepřístupných oblastí, kde zajišťují transport pacientů pro zdravotnickou záchrannou službu nebo se podílejí s Policií ČR na pátraní po pohřešovaných osobách. Ročně jde o desítky podobných zásahů, při nichž spolupracujeme také například s Horskou službou.

hasici_radi_turistika.png

Abyste předešli nebezpečným či nepříjemným událostem při turistice, máme pro vás pár pravidel, kterými byste se měli řídit. Mezi ty nejdůležitější zásady patří mít neustále povědomí o tom, kde jsem a sledovat své okolí. V přírodě bývá totiž složité určit polohu toho, kdo potřebuje akutně pomoci, pokud sám neví, kde se nachází. Přitom určit přesně místo události bývá pro záchranu klíčové.

Co tedy může při lokalizaci pomoci? Nejpřesnější je uvést GPS souřadnice z mobilního telefonu. Využít můžete též aplikaci Záchranka, která v případě potřeby pošle automaticky zdravotnické záchranné službě vaši polohu. Pokud situace neumožňuje použít mobilní zařízení, pak k lokalizaci poslouží turistické značení, nadzemní elektrické vedení velmi vysokého napětí, vodní toky a nádrže. K orientaci v neznámém terénu slouží také památná místa, jako jsou pomníky, kaple, boží muka. Pomoci mohou vysílače, rozhledny či body záchrany, takzvané rescue pointy. Jde o místa v krajině označená jasně žlutou tabulkou s unikátním kódem, který usnadňuje lokalizaci, ale také organizaci záchranných prací hasičů, policistů či záchranářů. Využíváme je rovněž pro přesnější určení rozlohy lesních požárů.

3-bod-zachrany-Jeseniky.jpg

Doporučujeme také nepodceňovat podmínky na českých horách a zvolit vhodné oblečení i obutí, přibalit dostatek vody a turistickou lékárničku. V případě rychlé změny počasí a možných bouřek opusťte hřebeny hor. V lesích pak při silném větru udržujte ostražitost, mohou hrozit pády stromů.

Více rad pak najdete níže:

Tentokrát doporučujeme podívat se i na podrobnější informace, kde najdete 12+1 radu pro turisty.

HASIČI RADÍ Podívejte se na další protipožární a bezpečnostní doporučení HZS Olomouckého kraje.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz

Odkazy do noveho okna

hasici_radi_turistika

hasici_radi_turistika 

Detailní náhled

hasici_radi_turistika_big

hasici_radi_turistika_big 

Detailní náhled

3-bod-zachrany-Jeseniky

3-bod-zachrany-Jeseniky 

Detailní náhled

4-bod-zachrany-Jeseniky

4-bod-zachrany-Jeseniky 

Detailní náhled

5-bod-zachrany-Jeseniky

5-bod-zachrany-Jeseniky 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem