HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči procvičovali zásah u vážné hromadné dopravní nehody

Šest automobilů, z toho jedna dodávka. Několik zraněných, téměř všichni ve vozidlech zaklínění. To byl námět společného cvičení složek integrovaného záchranného systému, které se odehrálo ve čtvrtek 16. května v dopoledních hodinách na letišti u Tlustic na Berounsku. 

Situace, která není tak nereálná, byla nasimulována pro zasahující jednotky ze stanic HZS Beroun a Hořovice a dobrovolné jednotky obcí Komárov, Králův Dvůr, Zdice a Rudná, které jsou předurčené pro zásahy u dopravních nehod. Jednotky použily celkem pět sad hydraulických vyprošťovacích zařízení. Všude tak kromě křiku a nářku raněných byl slyšet i hluk z běžících agregátů. Hasiči měli možnost vyzkoušet si vyprošťování osob z vozidel, která byla různě zdemolovaná, což výrazně komplikovalo přístup k raněným.

Jelikož šlo o společné cvičení složek IZS, tak kromě hasičů cvičila i zdravotnická záchranná služba, kdy se zdravotníci zaměřili na správné třídění raněných podle povahy zranění a na stanovení priority odsunu do některého ze zdravotnických zařízení. Policie procvičovala činnosti, které by v případě tak rozsáhlé kolize musela dělat na místě zásahu, tzn. hlavně spolu se záchranáři a hasiči určení přesného počtu raněných a dále vyšetřování a dokumentování dopravní nehody.

Reálnost nehody dokreslovala zranění, která měli figuranti na svých tělech dokonale namaskovaná. Cvičení bylo zástupci zúčastněných složek hodnoceno velice kladně, všichni ocenili možnost vyzkoušet si takto náročnou situaci nanečisto. Navíc zasahujícím složkám nepřálo počasí, a tak měly cvičení ztížené ještě o chlad a déšť. Krátce po třinácté hodině bylo cvičení ukončeno a po krátkém vyhodnocení se všechny jednotky a posádky vrátily na své základny.

por. Bc. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem