HZS Karlovarského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči převzali do užívání novou techniku

Pro zásahy mají hasiči v kraji k dispozici novou cisternu, stabilizační sady či dron 

Zcela nové technické prostředky pro zásahy při mimořádných událostech mají k dispozici hasiči v Karlovarském kraji. Jedná se o speciální zásahovou techniku. Pořízena a dovybavena byla v letošním roce. Slavnostního předání do užívání se zúčastnila hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová, náměstek hejtmanky pro oblast sociálních věcí, bezpečnosti a vnitřních záležitostí Petr Kubis a zástupci HZS Karlovarského kraje v čele s ředitelem Václavem Klemákem.

Jedná se o tuto techniku:

Technika

Pořizovací cena

Finanční krytí

Umístění

Zásahová cisterna

CAS 30 T815-7

7 287 830,- Kč

Fond zábrany škod

Stanice Karlovy Vary

3 ks technický přívěs pro přepravu vyprošťovací a stabilizační sady

1 182 449,- Kč

+ dovybavení spotřebním materiálem

Fond zábrany škod

Stanice Karlovy Vary

Stanice Sokolov

Stanice Cheb

3 ks záchranářská a manipulační plošina

490 427,- Kč

Karlovarský kraj

Stanice Karlovy Vary

Stanice Sokolov

Stanice Cheb

Bezpilotní prostředek

s termovizí

790 534,- Kč

Město Karlovy Vary

Stanice Karlovy Vary

Zásahová cisterna CAS 30 na podvozku Tatra 815-7 je určena pro zásahy ve složitém terénu. Jedná se o vozidlo na terénním podvozku s velkou zásobou hasební vody. Pro hašení veze tato cisterna 9000 litrů vody. Pořízením tohoto kusu cisterny je dokončena kompletní obměna velkokapacitních zásahových cisteren na stanicích profesionálních hasičů v Karlovarském kraji. Na každé stanici tak je k dispozici nově pořízená cisterna těchto parametrů, která nahradila své předchůdce CAS 32 T815 a CAS 32 T148.

Technické přívěsy pro přepravu vyprošťovací a stabilizační sady budou dislokovány na všech třech centrálních stanicích profesionálních hasičů v kraji. Obsahují především sady pneumatických vyprošťovacích a stabilizačních nástrojů značky Paratech a další prostředky pro stabilizaci. Toto vybavení se užívá v případech záchrany osob či zvířat ze zřícených budov, závalů či z hloubky. Zásahů typu záchrana osob a zvířat zavalených či zasypaných evidují hasiči v Karlovarském kraji za poslední tři roky celkem 23. Sady slouží pro zajištění stabilizace poškozených objektů či míst, kde buď došlo k zasypání nebo zavalení osob a zvířat, nebo toto hrozí. Například u poškozených budov, výkopů nebo velkých dopravních nehod, například na železnici. Stabilizace je nutná pro provedení bezpečného zásahu a chrání tak nejen zachraňované osoby, ale i samotné zachránce. Kromě samotných speciálních sad tvoří vybavení přívěsů i další pomocný spotřební materiál, například elektrické či pneumatické ruční nářadí, spojový materiál, osvětlení, laserový dálkoměr, lanový naviják či zvedací vaky. Součástí speciální výbavy na zajištění stability a vyprošťování jsou i záchranářské a manipulační plošiny, které zajistí zasahujícím hasičům bezpečný přístup v místech, kde to není možné kvůli hrozbě zřícení.

Pro pátrání po osobách či pro průzkum velkých oblastí je určený bezpilotní prostředek. Tento dron je vybavený kamerou se 30ti násobným optickým přiblížením s přenosem do ovládacího modulu, je možné tak na velké vzdálenosti zjistit rozsah mimořádné události, možné překážky pro provedení účinného zásahu či naopak možnosti pro zvýšení efektivity vedení zásahu. Zároveň je dron vybavený termovizí, která pomáhá při průzkumu terénu odhalit místa požáru a rovněž pomáhá při pátrání po osobách v terénu. Jedná se o nejmodernější bezpilotní prostředek, který je v současné době pro záchranné složky k dispozici. Bezpilotní prostředek bude součástí nově vytvářeného velitelsko-spojového vozidla, které je již ve výrobě, a bude k dispozici veliteli zásahu jako podpora pro celkový průzkum místa události.

Nové technické vybavení je předáno hasičům na jednotlivé stanice a mohou tak již novinky využívat na výjezdech. 

Odkazy do noveho okna

DSC_0053

DSC_0053 

Detailní náhled

DSC_0064

DSC_0064 

Detailní náhled

DSC_0072

DSC_0072 

Detailní náhled

DSC_0098

DSC_0098 

Detailní náhled

DSC_0107

DSC_0107 

Detailní náhled

DSC_0118

DSC_0118 

Detailní náhled

DSC_0129

DSC_0129 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem