Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči obdrželi cenu za svůj geografický informační systém

5. 11. 2015 (Nicole Zaoralová) - Při příležitosti slavnostního zahájení Konference GIS Esri v ČR převzal plk. Ing. Luděk Prudil v zastoupení generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Drahoslava Ryby z rukou ředitele společnosti Arcdata Praha ocenění za komplexní nasazení geografického informačního systému v rámci HZS ČR.  

 

Předání cenyPředání ceny
Hasičský záchranný sbor ČR svůj geografický informační systém (GIS) buduje a provozuje již řadu let. Motivace a cíle jsou přitom od počátku jasné: shromáždit sadu geografických dat a nástrojů, jejichž použití by podpořilo a zkvalitnilo výkon operačního a krizového řízení HZS ČR

O významu GIS pro výkon činnosti HZS ČR vypovídá rozsah nasazených technologií. Každý kraj disponuje samostatnou editační, analytickou a kartografickou linkou. Tato regionální centra jsou navíc propojena jak mezi sebou navzájem, tak i s centrálním datovým skladem spravovaným Institutem ochrany obyvatelstva HZS ČR.

mapa.png

Jinými slovy, HZS ČR provozuje mapový server, který je nakonfigurován na míru hasičů, složek integrovaného záchranného systému a krizových štábů. Jeho uživatelé tak mají k dispozici nejrůznější funkce a především celou řadu tematických vrstev využitelných při tvorbě havarijních a krizových plánů nebo při řešení vzniklých mimořádných událostí a krizových situací.

Čas je neúprosný a zvláště, když se dostaneme do situace, kdy velmi rychle potřebujeme zavolat záchranáře na pomoc, ať už se jedná o požár, dopravní nehodu nebo povodně.

izs_admin.png

Nejrůznější technologie a možnosti, jak zajistit, co nejrychlejší pomoc se stále vyvíjí. Tento geografický informační systémem umožňuje správné a rychlé rozhodování, jehož cílem je záchrana života, zdraví, majetku a životního prostředí.

Geografický informační systém je u Hasičského záchranného sboru ČR využíván telefonními centry tísňového volání linky 112 při příjmu tísňového volání, dále pro vyslání sil a prostředků na místo události a v neposlední řadě pro podporu krizového řízení.

opis.png

V praxi to funguje například takto. Jste účastníkem nebo svědkem dopravní nehody v oblasti, kterou neznáte. Potřebujeme pomoc nejen hasičů a tak zavoláme na tísňovou linku 112. Operátorovi se pomocí softwaru zobrazí lokalizace oblasti, ze které je voláno. Pro rychlý zásah je nutné vědět, kde se přesně událost stala, kde se nacházíte. K tomu slouží celá řada „nápovědy“ a „vodítek“ ke kterým dokáže operátor na tísňové lince člověka v tísni a velmi často i v šoku přivést. Ať jsou to označení pouličních lamp, železničních přejezdů, označení mostů, podjezdů, označení silnic, nebo říčních kilometrů při sjíždění vodního toku. Při sdělení označení operátor ihned zjistí, kde se dotyčný nachází a data jsou okamžitě předána jednotce požární ochrany, která byla na místo události vyslána.

GIS významně pomáhá při příjmu tísňového volání a vytváří celou řadu důležitých analýz a dokumentů – od plánů plošného pokrytí přes podklady pro tvorbu digitálních poplachových a havarijních plánů až po speciální autoatlasy integrovaného záchranného systému.

Cena ARCDATA pro GIS HZS ČRCena ARCDATA pro GIS HZS ČR
Produkty jsou zde využívány nejen v rutinním provozu jednotlivých operačních středisek, ale také pro zajištění ostatních činností souvisejících se zabezpečením provozu HZS ČR. Jedná se např. o oblasti krizového řízení, informačních a komunikačních technologií, stavební prevence, civilního a nouzového plánování a řady dalších.

Ve své podstatě má geografický informační systém mnoho definic. V praktickém nasazení GIS u HZS ČR můžeme chápat jako systém pro podporu správného a rychlého rozhodování. Jako každý správný systém i tento slouží člověku. Tím může být příslušník HZS ČR pracující na tísňové lince, člen krizového štábu nebo i v důsledku ohrožený člověk, který se dožaduje včasné pomoci.

Prestižní ocenění, které si hasiči včera z Konference GIS Esri odnesli, je každoročně udělováno komplexním či jinak výjimečným aplikacím geoinformačních technologií. V minulosti jej získaly organizace jako například Skupina ČEZ, Geologická služba České republiky, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy či Zeměměřický úřad.

Konference GIS Esri je největší konferencí věnovanou geoinformatice v České republice. S více než dvacetiletou tradicí seznamuje účastníky s novinkami v oblasti a s nejzajímavějšími projekty, které se za uplynulý rok uskutečnily nebo které právě probíhají.

O vystoupení plk. Ing. Luďka Prudila napsali:
http://www.gisportal.cz/2015/11/konference-gis-esri-v-cr-multireportaz/

Živé vystoupení o využití GIS v operačním řízení je možné shlédnout zde:

 


 

 

 

Kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí

MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420  950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

 

vytisknout  e-mailem