HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči v kosmetickém salonu

Hasiči vyjížděli ve čtvrtek 16. ledna ve večerních hodinách do pardubického kosmetického salonu. Ne, že by to našim hasičům málo slušelo, ale přivedla je sem spuštěná elektrická požární signalizace. A co ji spustilo? Budete se divit, ale obyčejný popcorn.

Příprava popcornu se totiž slečnám se salonu vymkla z rukou. Zřejmě dámy při jeho přípravě řešily receptury účinných masek na obličej a úplně zapomněly na popcorn. Ten se totiž trochu připálil, a to už se nelíbilo požární signalizaci, která se ihned spustila. A tak hasiči zjistili, že vlastně nehoří a vrátili se zpět na základnu. Ovšem příprava popcornu se trochu prodraží o pár tisíc za planý výjezd hasičů…

Nejčastějším případem „zbytečného“ výjezdu je tzv. planý poplach – jedná se o činnost jednotky požární ochrany vyvolané z důvodu ohlášení požáru nebo jiné události, která se na místě nepotvrdila. 

Mezi nejčastější plané poplachy patří:

- různé druhy kouře (někdy i páry), které nejsou přímým důsledkem požáru, ale ohlašovatel se domnívá, že jde o požár

- rozdělávání ohně pod kontrolou (nenahlášená pálení organického materiálu, ohniště)

- výjezd na základě signalizace EPS (elektrická požární signalizace)

Úhrada planého poplachu, na který vyjela jednotka požární ochrany na signál EPS, se řídí smluvním ujednáním mezi provozovatelem pultu centrální ochrany, tj. v tomto případě Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje a provozovatelem EPS. Výše sankčního poplatku je stanovena pokynem generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR z roku 2018, kterým se stanoví technické podmínky pro připojení elektrické požární signalizace prostřednictvím zařízení dálkového přenosu na pult centralizované ochrany umístěný na krajském operačním a informačním středisku hasičského záchranného sboru kraje,“ upřesňuje plk. Mgr. Miloslav Vašák, vedoucí oddělení stavební prevence, kontrolní činnosti a ZPP HZS Pardubického kraje.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem