HZS Jihomoravského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči a záchranáři nacvičovali spolupráci u pacienta s podezřením na Ebolu

Ve čtvrtek 9. května 2019 se na hasičské stanici (HS) Brno-Líšeň uskutečnilo součinnostní cvičení Biohazard týmu ZZS JmK, pracovnic „Orgánu ochrany veřejného zdraví“ a jednotky HS Líšeň, jejíž příslušníci jsou mimo jiné předurčeni ke společným zásahům právě s Biohazard týmem ZZS.  Jako pozorovatel cvičení přihlížel člen ZZS kraje Vysočina. 

Teoretická část byla zaměřena na aktuální epidemiologickou situací v ČR i ve světě. Dále se účastníci akce seznámili s prezentací ze semináře Ministerstva zdravotnictví, který byl věnován nové typové činnosti č.16A - Mimořádná událost s podezřením na výskyt vysoce nakažlivé nemoci ve zdravotnickém zařízení nebo v ostatních prostorech. 

Námětem praktické části společného výcviku pak bylo zajištění osoby s podezřením na nákazu virem Ebola v soukromém bytě a její následný transport do zdravotnického zařízení. 

Příslušníci HS Líšeň rozčlenili místo zásahu na několik částí. Vytyčili hranici nebezpečné zóny a vybudovali dekontaminační stanoviště pro zasahující i postiženého. 

Po vystrojení zasahujících hasičů i členů ZZS do ochranných obleků a filtračních masek vstoupili zasahujíci k pacientovi do ohniska nákazy. Členové ZZS zajistili pacienta a spolu s hasiči pak postiženého naložili do Biovaku. Ten byl následně přenesen do dekontaminační sprchy. Po dekontaminaci byl předán posádce speciálního sanitního vozu k převozu do zdravotnického zařízení na pražské Bulovce. K doprovodu sanitního vozu do Prahy byla vystrojena další posádka z HS Líšeň. 

Po závěrečné dekontaminaci zásahové cesty, zasahujících a použitých technických prostředků bylo cvičení, kterého se zúčastnily dvě desítky hasičů, deset členů ZZS JmK a čtyři pracovnice „Orgánu ochrany veřejného zdraví,“ ukončeno. 

pprap. Bc. Aleš Habart; ppor. Aleš Kupský - HS Líšeň, HZS Jihomoravského kraje

vytisknout  e-mailem