Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Generální ředitel HZS ČR, generálporučík Drahoslav Ryba, poskytl rozhovor pro iDNES

17. 3. 2021 - O tom, jak je to s očkováním profesionálních i dobrovolných hasičů, proč a jak pomáhají hasiči ve zdravotnictví, jak epidemie koronaviru ovlivňuje běžnou činnost a rozpočet hasičů ... o těchto a mnohých dalších aktuálních tématech hovořil generální ředitel HZS ČR v článku pro server iDNES. 


Pomáháme na JIP i v krematoriích. Na deprese není čas, říká šéf hasičů

17. března 2021

Převážejí ochranné prostředky, pomáhají v nemocnicích i při odběrech. Kromě toho musí zabezpečit i běžnou práci. „Když nám je řečeno, že někde máme být do hodiny, tak tam prostě jsme,“ říká generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba v rozhovoru pro iDNES.cz. V něm také vysvětluje, proč jsou vlastně hasiči „holkami pro všechno“.

Foto GŘ v článku pro iDNES.jpg

            Drahoslav Ryba, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR | foto: Michal Šula, MAFRA

Začneme tím nejaktuálnějším. Minulý týden se složky IZS, tedy i hasiči posunuli v rámci prioritních kategorií očkování, nyní jste těsně za prioritní kategorií zdravotníků a lidí nad 80 let. Máte z toho radost?
Mám velkou radost. Máme totiž spoustu lidí, kteří pracují z pohledu covidu v nebezpečných provozech, jako je třeba zdravotnictví. Jen ve zdravotnictví a v sociálních službách máme například přes tisíc lidí.

Hasiči dostanou přibližně šest tisíc vakcín. Mají být očkováni podle rizika, kterému jsou vystaveni. Co to přesně znamená?
Půjde to po vlnách. Část hasičů již byla očkována dříve. Šlo zejména o naše hasiče v nemocnicích, ve zdravotnických službách, či ty, kteří jezdí testovat. Ti mimochodem odebrali již 210 tisíc testů pro veřejnost. Pokud mezi nimi jsou i tací, kteří ještě očkování nedostali, tak je dostanou právě v této vlně. Poté budou následovat takové funkce, které jsou nenahraditelné ve sboru, například lidé v operačních střediscích. Tam nás nemůžou zastoupit ani dobrovolní hasiči. A pak přichází na řadu ti, kteří jsou ve výjezdech, jezdí k zásahům a třeba také k dopravním nehodám. A když tohle zvládneme, tak budu spokojený.

Chápu to tedy správně, že hasiči ve zdravotnictví nebudou a nebyli očkováni v té první skupině, jako jsou klasičtí zdravotníci?
Někteří z nich očkováni byli. Do teď to bylo na zvážení krajského koordinátora očkování, který byl kraj od kraje jiný. Takže například na jižní Moravě se hasiči docela očkovali, ale ve Středočeském nebo Zlínském kraji nemáme naočkovaného téměř nikoho. Takže teď musíme vyrovnat to, kde se neočkovalo.

Zůstaňme ještě u očkování. V lednu jste informovali o tom, že zájem o očkování má jen asi polovina hasičů. Jak je to dnes?
To byl úplně první průzkum mezi našimi hasiči, pak jsme dělali další, ve kterém to číslo bylo o něco vyšší - zájem mělo asi 60 procent. Teď už je situace zase trochu jiná. Když se nám podaří proočkovat 70 až 80 procent organizace, tak budu spokojen.

Takže zájem o očkování postupně stoupá?
Ano. My se samozřejmě snažíme naše hasiče přesvědčovat, i když se nemusíme ani moc snažit. Současná situace nahrává k tomu, aby se lidé přesvědčili sami, že je očkování potřeba.

Kdy tedy začnete s očkováním?
Očkování, které nám vyjednal pan ministr, by se mělo rozjet od příštího týdne.

Bude to fungovat tak, že se hasiči budou očkovat v prostorách budov ministerstva vnitra?
Zpravidla ano. Nechceme zatěžovat očkovací centra a pokud to bude jen trochu možné, tak by mělo očkování probíhat ve zdravotnických zařízeních ministerstva vnitra. Samozřejmě jiná situace je v Praze, kde je to zdravotnické zařízení poměrné velké, jiná bude na severu Moravy, kde je například jen jeden lékař. Budou pravděpodobně i případy, kdy se hasiči naočkují například v rámci nemocnice, kde zrovna budou pomáhat.


 

Dobrovolní hasiči na vakcíny počkají 

Jak to bude u dobrovolných hasičů, budete je očkovat také?
Byl bych strašně rád, kdybychom mohli očkovat i dobrovolné hasiče. Vzhledem k situaci s dostupností vakcín v České republice, to ovšem nedokážu příliš ovlivnit. Osobně si myslím, že by bylo dobré přednostně naočkovat dobrovolné hasiče, kteří pracují v jednotkách, které využíváme na zásahy i mimo svou obec. To jsou ti, kteří nám pomáhají například při výjezdech. Ale těch je skoro 21 tisíc, takže tam to bude chvíli trvat.

Komunikujete takový požadavek i směrem k ministerstvu vnitra a ministerstvu  zdravotnictví?
Můj náměstek má na starosti jednu pracovní skupinu krizového štábu, která v této chvíli vypracovává strategii, jak budou očkovat kritickou infrastrukturu. To není jen o hasičích a policistech, ale o kritické infrastruktuře jako takové. Dokonce se tam zabývají i podniky, které nejsou v kritické infrastruktuře, ale jsou velmi důležité. Například teplárna. Ta v kritické infrastruktuře není, ale asi by bylo hodně špatné, kdyby město nemělo teplo do bytu.

Očkování proti koronaviru je v Česku dobrovolné. Jak to nicméně budete dělat s hasiči, kteří se nenaočkují? Budou se muset nechat nadále pravidelně testovat, nebo se budete pokoušet dávat dohromady týmy pouze s naočkovanými hasiči a pak s nenaočkovanými hasiči?
To určitě ne. My děláme týmy podle kvalifikace, nemůžeme je dělat podle kritéria očkování.

Takže v případě, že se hasič nenechá naočkovat, bude muset počítat s pravidelným testováním?
Uvidíme, jaká budou nařízení vlády v tomto duchu. V této chvíli je to docela možné, protože nyní je to postaveno tak, že kdo není očkovaný a kdo neprodělal covid v době kratší tři měsíce, tak se musí pravidelně testovat.

Jak je to s testováním u hasičů?
Testujeme dlouhodobě a cíleně, zhruba od poloviny loňského října antigenní testy, které vykazují velmi dobrou přesnost. Když jsme s testováním začínali,na konci loňského října, měli jsme mimo službu zhruba 10 procent lidí, nyní máme doma zhruba 3,4 procent lidí.Testy nám usnadnily život v tom, že přestože máme hasiče nemocné, není to tak rozsáhlé, jak kdybychom netestovali.

Jak to myslíte?
Když jsme netestovali během první a začátku druhé vlny koronaviru, tak nám vycházelo na jednoho nemocného příslušníka dalších 10 lidí v karanténě. V současné době je to tak, že zhruba na dva nemocné máme jednoho v karanténě. Testujeme často a především cíleně.

Testujete tedy všechny hasiče?
Nově je vydáno usnesení vlády s ohledem na testování podniků a veřejné správy, v rámci kterého testujeme plošně a všechny. Naše vlastní testování se týkalo vybraných skupin. Pokud například přišel hasič, že má doma nemocnou manželku, tak jsme jej otestovali.

V uplynulém roce se hasiči objevili u mnoha činností, u kterých by je člověk nečekal. Jak jste již řekl, pomáháte ve zdravotnictví, převáželi jste i ochranné pomůcky. Nabízí se tedy otázka, kterou si určitě pokládá spousta lidí - proč zrovna hasiči?
Hasiči mají ze zákona umožněno, že mohou dělat i jiné činnosti, nad rámec našeho takzvaného základního úkolu, kterým je především ochrana životů, zdraví a majetku, životního prostředí a zvířat před požáry a jinými mimořádnými událostmi a krizovými situacemi. V zákoně je to pojmenováno jako mimořádný úkol. Podmínky jsou následující: je to činnost, kterou nemůže vykonávat někdo jiný, nebo jsme o to požádáni, pokud jsme na to vycvičeni, vybaveni a pokud tím nezanedbáme svou základní činnost - tedy požáry a například také nehody. A poslední podmínka je, že hrozí nebezpečí z prodlení.

Za těchto okolností můžeme dělat i jiné věci, než nám přísluší primárně ze zákona. A to je využíváno od loňského roku. Začínali jsme tím, že jsme posílali lidi na hranice měřit teploty, pak jsme na hranicích budovali zázemí pro jednotlivé skupiny, které tam pracovaly - ať už to byli policisté či celníci. Zajišťovali jsme i náklady, převoz a vykládky ochranných prostředků. Například teď o víkendu jsme vykládali letadla s testy, které přišly z Číny. Nyní jsme zaměřeni spíše na maximální pomoc zdravotnictví.Jsme tam, kde jsme potřební

Takže důvodem toho, proč jste zapojeni, je to, že to je ze zákona možné?Hlavním důvodem je hlavně to, že hasiči jsou skutečně kdykoliv k dispozici a mají tak plošné pokrytí v rámci celé České republiky, že je jejich využití velmi efektivní. My skutečně nepotřebujeme nějakou dlouhou dobu na to, abychom něco udělali. Když se například rozhodovalo o zbudování odběrového místa na hranicích, tak jsme zvládli zasáhnout v rámci hodin. Když nám je řečeno, že někde máme být do hodiny, nad rámec naší běžné činnosti, tak tam prostě jsme.

Nepotřebujete žádnou přípravu?
Ne. Zrovna takto to bylo s přepravou ochranných prostředků. Hasiči se připravují průběžně na každé své směně. Podle našich předpisů každý hasič v rámci každé směny stráví dvě hodiny fyzickou přípravou a tři hodiny přípravou odbornou, samozřejmě, pokud mu to podmínky umožňují a nemusí zrovna vyjíždět k zásahům. Naši lidé musí být stále v kondici.

Takže stačí jeden telefonát a hasiči vyjedou?
Ano. Ale samozřejmě na to musí být splněné legální podmínky. Uvedu příklad, když byla havárie na řece Bečvě. Tak nikdo nám nemůže nařídit, abychom to šli vyšetřit, to není naše práce, nejsme na to školeni. Ale je možné, že se můžeme domluvit na odvozu mrtvých ryb někam. Tohle samozřejmě umíme. Včetně záchytu nebezpečných látek.

Pojďme se vrátit ještě k práci hasičů v současné době s ohledem na covid. Už jste něco z toho uvedl, předpokládám ale, že tím ten výčet nekončí.
V současné době máme například nasazené lidi již ve zmíněných odběrových týmech, jak v mobilních, tak ve stálých. Máme i logistickou podporu odběrových míst. Dále máme 69 lidí na trasování v rámci hygien. V nemocnicích máme 199 lidí, jeden tým zdravotníků dokonce pracuje i na JIP. Pracujeme i v sociálních zařízeních, kde máme nyní 20 lidí. Pomáháme i v domovech důchodců, podílíme se i na distribuci vakcín, kde máme 50 lidí, a tak bych mohl pokračovat. Konkrétně máme aktuálně ve zdravotnictví a v sociálních službách vyčleněno 1 216 našich kolegů.

Máte vždy konkrétní lidi, kteří jsou přiřazeni k daným nemocnicím, sociálním zařízením? Nebo to funguje tak, že kde je potřeba, tam lidi pošlete?
Fungujeme spíš podle toho druhého klíče. Když si například vezmeme sociální služby, tak například prvním naším takovým zásahem byly sociální služby loni na Havlíčkobrodsku, konkrétně v Břevnici. Tam jsme vyčlenili devět lidí, kteří v zařízení byli s ostatním personálem 29 dní. Pracovali jen pro ně, nechodili vůbec domů. Žili tam nonstop, protože jsme nechtěli riskovat, že by nakazili někoho jiného. 

Chápu. Na čem dalším se hasiči nyní podílejí?
Repatriovali jsme v loňském roce také Čechy ze zahraničí. Také jsme se podíleli na celé řadě humanitárních pomocí. Co možná ještě nepadlo tak je skutečnost, že provádíme dezinfekci objektů. Ne tak, že byste si nás mohli zavolat domů, ale když se jedná o veřejné prostory, nemocnice, domovy, sociální péče, tak když je to potřeba, tak tam hasiči přijedou se speciálním zařízením dezinfikovat. Čím se ani tak moc nechlubíme je skutečnost, že jsme také nasadili lidi na pomoc v krematoriích. To bylo zejména v Moravskoslezském kraji, kde tamní krematorium narazilo na své kapacity. Pak to bylo i v Karlovarském kraji.


 

„Holky pro všechno“

To tak trochu působí, že hasiči jsou v podstatě „holky pro všechno“. Vnímáte to tak?
Já to tak vnímám. Nemyslím si, že by to mělo být špatně. Špatně by to bylo v případě, kdyby toho bylo zneužíváno. Ale hasiči jsou vychovávaní v tom smyslu, že tam, kde mohou pomoc, tak udělají všechno proto, aby pomohli. Ne, abychom našli důvod proč to není možné udělat. Lidé si toho dobře všímají, a cítíme jejich obrovskou podporu. Bohužel při jednáních o rozpočtu to tak úplně někdy nebývá. 

Jak jsou na tom hasiči z hlediska financí?
Financování hasičů se dá rozdělit do dvou skupin - krátkodobé, v tomto případě s ohledem na naše aktuální opatření a mimořádné úkoly vlivem koronaviru, a pak to dlouhodobé. My jsme v roce 2011 měli poměrně značně krácený rozpočet, a to až o třetinu. Platy se tehdy krátily o deset procent a ten zbytek se musel krátit o to víc. Takže jsme provoz a investice měli někde na polovině výše rozpočtu roku 2010. Z toho jsme se těžko dostávali.

Až právě v roce 2020 jsme se v provozních a investičních výdajích dostali na rozpočet, který měl sbor v roce 2010. Což je samozřejmě krásné, ale na druhou stranu za těch deset let vznikla poměrně velká mezera ve financování, byla poměrně značná inflace a zdražila se spousta komodit, takže peněz je hrozně málo a nemůžeme plýtvat. Když teď právě vidím titulky, že by se opět měly rozpočty krátit, o pět procent, tak z toho mám hrůzu.

A ta krátkodobá? Na kolik vás akce v souvislosti s koronavirem vyšly?
Náklady s tím spojené jsme za loňský rok vyčíslovali a vyšly zhruba na půl miliardy. Jen pro představu, objem finančních prostředků na provoz a investice celého HZS ČR je zhruba 2,2 miliardy na celý rok......

Autor:Lada Režňáková, iDNES

Celý článek si můžete přečíst na serveru iDNES
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/drahoslav-ryba-koronavirus-hasici-covid-19-pomoc-ockovani-testovani.A210316_151859_domaci_lre

nebo

v odkazu Generální ředitel HZS ČR, generálporučík Drahoslav Ryba, poskytl rozhovor pro iDNES

vytisknout  e-mailem