Školní a výcvikové zařízení HZS ČR  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Frýdek-Místek - 3.4. - 4.4.2013 - výcvik v tekoucí vodě kurzu NOV HZS ČR

Ve dnech 3. - 4.4. 2013 absolvovali účastníci kurzu Nástupní odborný výcvik (dále jen „NOV“) výcvik v tekoucí vodě, v kanoistickém kanále v Opavě. 

Účastníci kurzu NOV se zde učili rozpoznávat nebezpečí v tekoucí vodě. Vyzkoušeli si tzv. aktivní a pasivní plavání v tekoucí vodě v ochranných oděvech. Součástí výcviku bylo procvičení záchrany pomocí házecího pytlíku na plovoucí plaváčky. Dále si účastníci kurzu NOV vyzkoušeli upoutaného záchrance, kde zachraňovali své kolegy a také tzv. odpálení v případě uvíznutí lana ve vodě. V rámci výcviku si nováčci vyzkoušeli rovněž manipulaci s raftem v tekoucí vodě. Hlavním úkolem byl kontrolovaný sjezd kanálu, dále zajetí do protiproudu či traverz proudu. Toto si nováčci vyzkoušeli v systému řízení tzv. guida, který vychází z nových konspektů PO Práce na vodě. V rámci výcviku nováčci prováděli i obrácení raftu pomocí pádla, aby v případě takové situace uměli správně reagovat.
 
Výcvik se účastníkům kurzu NOV i přes nepříznivé počasí velmi líbil. Výcvik v tekoucí vodě je prováděn podle zaměření pravidelné odborné přípravy, absolvováním tohoto výcviku účastníci kurzu NOV získají základní znalosti práce v tekoucí vodě, seznámí se s možným nebezpečím a poznají své osobní hranice při uvedené činnosti.


kpt. Ing. Jiří Rogowski, por. Jaroslav Mikoláš, DiS.

vytisknout  e-mailem