HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Finanční podpora Olomouckého kraje profesionálním hasičům v roce 2009

Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje v rámci vícezdrojového financování své činnosti získává pravidelně příspěvky od Olomouckého kraje. Jedná se o prostředky jak v oblasti investiční, tak provozní. V roce 2009 činila celková výše dotace 6,426 mil.Kč, z toho 5,05 mil.Kč směřovalo na pořízení investic a 1,376 mil.Kč na neinvestiční účely.

Z investičních prostředků ve výši 5.050.000,- Kč byly z příspěvku Olomouckého kraje zakoupeny 2 ks nosičů kontejnerů hmotnostní třídy „M“ na podvozku MAN. Tyto nosiče byly pořízeny v souladu s „Koncepcí kontejnerového programu Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje“, který projednala Bezpečnostní rada kraje v roce 2009. Nové nosiče nahradí dosud používané dosluhující nosiče na podvozcích Avia.

První nosič kontejnerů v ceně 2 349 774,- Kč s označením MAN 12.210 4x2 BB bude umístěn na požární stanici v Přerově. Jedná se o nosič s dlouhým rozvorem, který bude v roce 2010 doplněn hydraulickým nakládacím jeřábem pro manipulaci s břemeny do hmotnosti 3800 kg. Druhý nosič kontejnerů v ceně 2 800 000,- Kč s označením MAN 13.250 4x4 BL je společnou investicí Olomouckého kraje (2,7 mil. Kč) a HZS Olomouckého kraje (100 tis. Kč) a bude umístěn na požární stanici v Prostějově.
Prosazování kontejnerových požárních automobilů do vozového parku HZS Olomouckého kraje je hospodárným řešením vybavenosti jednotek PO specializovanými prostředky a technikou. 

Velká podpora Olomouckého kraje je věnována do oblasti přípravy složek integrovaného záchranného systému na mimořádné události a krizové situace a jejich vzájemné propojení. Na výdaje spojené  s technickou podporou geografického informačního systému a související technické podpory, obměnu informačních technologií, poplatky za internetové služby v rámci krizové sítě pro složky IZS, technickou podporu softwaru pro řešení mimořádných událostí v rámci IZS a na síťové prvky pro zabezpečení krizové sítě bylo vynaloženo v neinvestiční sféře 1,076 mil.Kč.

Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje provozuje sklad humanitární pomoci v obci Hamry, který zahrnuje také prostory pro výcvik profesionálních a dobrovolných hasičů a může být využit v případě potřeby rovněž pro nouzové ubytování obyvatelstva při rozsáhlých mimořádných událostech a za krizových stavů. V areálu je umístěno jedinečné zařízení pro výcvik hasičů v reálných podmínkách zásahu, tzv. flashover kontejner. Opravy a údržba výcvikového areálu byly v roce 2009 ze strany kraje dotovány částkou 150 tisíc Kč.

Nedílnou součástí činnosti HZS je odborná příprava dobrovolných jednotek požární ochrany obcí a preventivně výchovná činnost na školách. Pro její podporu bylo z prostředků kraje pořízeno vybavení v hodnotě 150 tisíc Kč. Jednalo se především o kompresor a  přenosné zářivkové svítidla k nafukovacím stanům, nafukovací matrace a pumpy k nafukovacím matracím jako doplnění příslušenství do kontejneru nouzového přežití, varné termosy na kávu/čaj pro zajištění teplého nápoje při výcviku a řešení mimořádných událostí, trubkový altánek k zabezpečení stanovišť při výcviku a preventivně výchovné činnosti, fotoaparát s brašnou k prezentaci  a dokumentování výcviku, nákladní přívěs za automobil na převoz nafukovacích stanů využívaných k výcviku a k řešení mimořádných událostí.

 

Autor:

por.Bc.Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci(zavináč)hzsol.cz 

 


vytisknout  e-mailem