Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Expozice požární ochrany ve Zbirohu zahajuje provoz

27. dubna 2011 (Ivana Svitáková) - První květnový den se již podruhé otevírá pomyslná brána, která vás zavede do historie českých hasičů prostřednictvím unikátních exponátů soustředěných v Expozici požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky ve Zbirohu. 

Na co se můžete těšit?
 
Vedle koněspřežných stříkaček z 18. a 19. století můžete obdivovat požárního robota, požární automobily nejrůznějších značek nebo vrtulník.
„Na ploše 900 m2 najdete historickou část expozice, ve které vám bude představena technika od poloviny 18. století, až po 30. léta století dvacátého. Oproti loňskému roku byla tato historická část posílena o zajímavé exponáty zapůjčené SDH Vejprty, z nich je to především zápřahová ruční hasící stříkačka z roku 1746, která se tak stala nejstarším vystavovaným exponátem. Za zmínku mimo jiné stojí i parní stříkačka Czermack z roku 1903 zapůjčená HZS Ústeckého kraje nebo CAS 25 Henschel z roku 1942, zapůjčený SDH Tábor. Jsem ale přesvědčen, že „svůj exponát“ si tu najde každý návštěvník.
Na začátek prázdnin pak předpokládáme otevření druhé části expozice zahrnující období 2. poloviny 20. století. V nově dokončované hale se vám na ploše více než 2500 m2 představí hasičské automobily značek Praga, Tatra, Škoda, ZIL, DENNIS a další.
Velmi zajímavá bude jistě část expozice věnovaná leteckým zásahům hasičů. K vidění zde bude vrtulník MI-2, který byl jako první vrtulník využíván k zásahům složkami integrovaného záchranného systému“, řekl vedoucí organizačního oddělení generálního ředitelství HZS ČR Vlastimil Studený.
Návštěvní hodiny
 
Návštěvní hodiny pro veřejnost denně:
od 1. května do 30. června, 9 -  17 hodin
od 1. července do 31. srpna, 9 - 17,30 hodin
od 1. září do 30. září, 9 - 17 hodin
Vstup do expozice je zdarma.
 
V celém areálu je možný bezbariérový pohyb.
Parkování vozidel je zajištěno v dostatečné kapacitě v bezprostřední blízkosti expozice.
Kde nás najdete?
Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky se nachází na území města Zbiroh, v areálu HZS ČR, který je rozprostřen nedaleko zbirožského zámku. Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky je situována v krásné oblasti, která je doslova předurčena k turistickým a cyklistickým výletům. Pro návštěvníky, kteří přijedou automobily, je připravena dostatečná parkovací kapacita.
Zbrioh - Švabín, Švabinská ulice, PSČ 338 08
Loc: 49°51'29.34"N 13°45'7.911"E
Exponáty byly do expozice zapůjčeny nebo darovány. Seznam dárců a těch, kteří exponáty zapůjčili, je součástí expozice. Všem patří velký dík.
Další informace naleznete na:
http://www.hzscr.cz/clanek/historicka-expozice-ve-zbirohu-uvod.aspx
V areálu Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu mimo Expozice požární ochrany sídlí také Národní základna humanitární pomoci HZS ČR a Záchranný útvar HZS ČR www.hzscr.cz/zakladnazbiroh.
kpt. Ing. Ivana Svitáková
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420 950 819 867
Mobil: +420 724 193 394
E-mail:ivana.svitakova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem