HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Europrojekt prohloubí spolupráci českých a polských bezpečnostních složek

Pomůžeme vám. Ale musíme k vám dojet. Rychle, zároveň bezpečně. Abychom předcházeli neočekávaným a nebezpečným situacím při cestě k zásahu, odstartovali jsme nyní unikátní projekt. 

LOGO EuroPraděd.jpg

Jeho cílem je rozvinout česko-polskou přeshraniční spolupráci mezi organizacemi podílejícími se na zajištění bezpečnosti a stanovit správnou praxi v oblasti prevence nehodovosti vozidel s právem přednosti v jízdě. Zaměřili jsme se především na příhraniční oblast Jeseník-Glucholazy-Nysa. Region je totiž specifický svou polohou a klimatickými podmínkami, které negativně ovlivňují bezpečnost jízdy. Díky novému evropskému projektu projdou řidiči profesionálních i dobrovolných jednotek hasičů a obecních policií výcvikem na speciálním polygonu. Zároveň budeme jejich dovednosti a schopnosti prohlubovat prostřednictvím moderních technologií založených na EEG Biofeedback. Pořídíme palubní kamery do zásahových vozidel, které budou sledovat reálný provoz i reakce řidičů na různé nepředvídatelné situace. Díky těmto aktivitám a výměně zkušeností z obou zemí nastavíme správnou praxi při prevenci nehodovosti vozidel s právem přednosti v jízdě.

Biofeedback 1.pngZahajovací videokonference

Přeshraniční projekt navazuje na dlouholetou přínosnou spolupráci mezi HZS, městy Jeseník, Glucholazy a Nysou. Nyní byl odstartován první online schůzkou řídícího výboru. Kromě hasičských sborů se jej zúčastní také partneři v obou zemích, a to například jednotky sboru dobrovolných hasičů či místně příslušné orgány statní a městské policie. „V současnosti přibývá aktivních a pasivních bezpečnostních prvků vozidel. Praxe jak v České republice, tak v Polsku však ukazuje, že nestačí mít pouze technologicky vyspělé automobily, ale je nutné se soustředit i na zvyšování dovedností řidičů. Ve světě jsou zaváděny nové trendy při jejich výcviku a my chceme jít s dobou, proto jsme tento projekt připravili,“ vysvětluje Petr Ošlejšek, náměstek ředitele pro IZS a operační řízení HZS Olomouckého kraje. Právě krajští hasiči jsou jeho hlavními garanty.

Řidiči vozidel s právem přednosti v jízdě procházejí před nástupem do praxe u hasičských sborů rozsáhlým výcvikem. Pravidelně také absolvují kondiční jízdy, odbornou přípravu a jsou každých pět let přezkušováni z praktických znalostí a dovedností. Díky tomuto projektu můžeme jejich připravenost na rizikové situace při jízdě k zásahu prohloubit a zjistit, jaké formy tréninku jsou pro jejich dovednosti klíčové. Zkoumat jejich reakce budeme s využitím moderních technologií a speciálních testovacích zařízení.

Cílem projektu je nastavit platformu pro přeshraniční spolupráci institucí v této oblasti, vytvoření expertní skupiny a pořízení nezbytného vybavení pro realizaci projektu, a to 46 kusů kamer a testovacích přístrojů. Konat se budou výcviky na speciálním polygonu a na EEG Biofeedback. V plánu jsou rovněž 4 workshopy a závěrečná konference, kde budou prezentovány výsledky výzkumu a posouzena efektivita výcviku. Bude také definována správná praxe, jak předcházet nehodovosti vozidel s právem přednosti v jízdě.

Projekt Správná praxe - Prevence nehodovosti vozidel s právem přednostní jízdy v regionu Jeseník – Nysa / Dobra praktyka - Zapobieganie wypadkom pojazdów uprzywilejowanych w rejonie Jeseník – Nysa je spolufinancovaný v rámci Fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd prostřednictvím programu Interreg V-A Česká republika – Polsko. Celkově vyjde projekt na necelých 44 tisíc eur, téměř 80 % uhradí EU. Vedoucím partnerem je HZS Olomouckého kraje a dalšími partnery jsou město Jeseník, Nysa a Głuchołazy.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz
Odkazy do noveho okna

LOGO EuroPraděd

LOGO EuroPraděd 

Detailní náhled

Biofeedback 1

Biofeedback 1 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem