Institut ochrany obyvatelstva  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Elektřina může zabíjet: Díl 2. - Přechodový odpor a elektrický oblouk

Jednou z nejčastějších příčin vzniku požáru je technická závada. A do této skupiny spadají i požáry, kde hlavní roli sehrála elektřina. V dnešní době jsou elektrické spotřebiče neodmyslitelnou součástí snad všech oblastí činnosti člověka. Využíváme je v domácnostech, v zaměstnání nebo při volnočasových aktivitách (např. chladničky, pračky, varné konvice, TV, rádia, PC, akumulátory včetně nabíječek, výrobní stroje a zařízení, atd.). 

Elektrická zařízení bývají sestavena z mnoha elektronických součástek a mnoha nejen elektrických komponent. Cesta elektrického proudu pak s trochou nadsázky připomíná dálnici D1, tj. cestu z množství na sebe napojených úseků. A stejně jako na dálnici, i v elektrickém obvodu mohou tato napojení někdy způsobit nepříjemnosti – v našem případě požár.

Torzo zásuvky_grafika.jpgObr. 1 - torzo zásuvky 230 V s natavenou svorkou (vlevo) s detailem nataveného místa
na spodní straně šroubku a konci hliníkového vodiče (vpravo)

V domácnosti si pod elektrickým zařízením můžeme představit domácí spotřebiče, svítidla, vypínače a elektrické zásuvky. V každém z nich najdeme nějaké kontaktní plochy, to jsou ta spojení, přes které prochází elektrický proud. Může se jednat o trvalé nebo dlouhodobé spojení (např. vodič a šroubový kontakt ve svorkovnici) nebo krátkodobé spojení (např. kontakty ve vypínači). Každá i sebedokonalejší kontaktní plocha vykazuje určitou, i když nepatrnou, hodnotu elektrického odporu. Tento stav se pak nazývá přechodový odpor, někdy lidově nazývaný „přechoďák“. A je-li tento odpor zvýšený, znamená to, že elektrický proud musí na své cestě překonat jakousi překážku, což může skončit i požárem. Když přes přechodový odpor neprotéká elektrický proud, jedná se pouze o vlastnost spoje, požár sám o sobě způsobit nemůže. Pokud však prochází elektrickým obvodem elektrický proud, tak se pak místo dotyku kontaktních ploch zahřívá. Čím vyšší je hodnota elektrického proudu, tím více se místo dotyku zahřívá a degraduje, čímž se přechodový odpor nadále zvyšuje. Často nastane takový stav, že mezi dotykovými plochami se vytvoří („přeskočí“) tzv. elektrický oblouk. Jeho teplota dosahuje hodnoty až 2 500 °C a je tedy schopna roztavit i kovové materiály, např. teplota tavení mědi se uvádí 1 084 °C. Vlivem vysoké teploty se vznítí okolní hořlavé materiály (izolace vodičů, plastové kryty, apod.). Dojde-li k požáru následkem průchodu elektrického proudu přes přechodový odpor, jedná se často o dlouhodobý proces, který vygradoval požárem.


Utavený a zachovalý kontakt pro uchycení termistoru.JPGObr. 2 - utavený a zachovalý pérový kontakt pro uchycení termistoru

S nedokonalým spojem na kontaktních plochách se můžeme setkat v jakémkoli elektrickém zařízení. Jsou to v prvé řadě připojovací svorky pro kabely z pevných rozvodů nebo pro napájecí šňůry od spotřebičů, které bývají zajištěny šroubovým spojem. V dnešní době se elektrické rozvody realizují převážně měděnými vodiči, ale setkáme se i s hliníkovými vodiči. Hliník je měkký kov, proto časem dochází k jeho „vymačkání“ a tím k uvolnění spoje a nárůstu přechodového odporu.

Torzo propojovací svorkovnice bez jedné utavené svorkyObr. 3 - torzo propojovací svorkovnice bez jedné utavené svorky

Princip příčiny vzniku požáru od průchodu elektrického proudu přes přechodový odpor je vždy stejný, ať už jde o spotřebič v domácnosti, automobilu či průmyslový spoj v továrně. Proti požáru od průchodu elektrického proudu přes přechodový odpor neochrání pojistky, jističe ani proudové chrániče, protože oproti zkratu zde nedochází k nárůstu elektrického proudu v uzavřeném elektrickém obvodu.


Co může vést ke vzniku přechodového odporu s rizikem následného vzniku požáru?

  • Nedostatečně dotažený šroubový spoj pro připevnění vodičů.
  • Uvolněný šroubový spoj manipulací s připojenými vodiči (např. zasouvání a vytahování vidlice ze zásuvky, manipulace s pohyblivým přívodem, apod.).
  • Znečištění spínacích kontaktů, které pak zabrání řádnému spojení dotykových ploch.
  • Zoxidování dotykových ploch spínacích kontaktů i připojovacích svorek.
  • Přetěžování elektrických obvodů připojováním spotřebičů s vyššími příkony.


Grafika_Trojuhelnik.pngPreventivní opatření

  • Zajistěte pravidelnou údržbu a kontrolu rozvodů, spotřebičů a zařízení.
  • Chraňte elektrická zařízení před nadměrně vlhkým prostředím a před působením chemikálií.
  • Zbytečně nenapínejte a netahejte za kabely.
  • Při vytahování vidlice napájecí šňůry ze zásuvky sledujte, zda se v zásuvce nejiskří (může se jednat o první příznaky možnosti vzniku přechodového odporu a následného požáru).

Garfika-Přechodový_odpor_a_el._oblouk-Povolený šrouby si může dovolite leda Frankenstein.png

Odkazy do noveho okna

Torzo zásuvky 230 V s natavenou svorkou

Torzo zásuvky 230 V s natavenou svorkou 

Detailní náhled

Utavený a zachovalý kontakt pro uchycení termistoru

Utavený a zachovalý kontakt pro uchycení... 

Detailní náhled

Torzo propojovací svorkovnice bez jedné utavené svorky

Torzo propojovací svorkovnice bez jedné ... 

Detailní náhled

Natavená místa na spodní straně šroubku a konci hliníkového vodiče

Natavená místa na spodní straně šroubku ... 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem