HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Dubnové požáry v přírodním prostředí

Počty požárů v přírodním prostředí, které hasiči v Pardubickém kraji likvidují, stále narůstají. Jen za duben letošního roku hasiči likvidovali 63 požárů lesního, polního porostu a trávy. Škody se vyšplhaly již na 397 tisíc korun a uchránit se podařilo porost v hodnotě 6 350 000 korun.

Nárůst požárů je patrný už ve chvíli, kdy se podíváme na 30 dubnových dní roku 2018. Statistika nám ukazuje 40 požárů lesního, polního porostu a trávy. Škoda byla tehdy vyčíslena na 125 tisíc korun a uchránit se podařilo majetek ve výši 7 200 000 Kč.

Za tímto vysokým nárůstem požárů v přírodním prostředí, stojí hlavně lidská nedbalost při pálení biologického odpadu nebo při rozdělávání ohňů v přírodě. Tomu všemu napomohlo sucho a silný vítr, který snadno oheň rozfouká a rozšíří.

Mezi největší a velmi náročné zásahy se zařadí například požár ve Žlebských Chvalovicích, kde 3. dubna v časných ranních hodinách zasahovalo pět jednotek hasičů.

Hořel zde lesní porost o rozloze 15 x 50 m. Zřízeno muselo být čerpací stanoviště pro doplňování vody. Lesní porost tady hořel už o tři dny dříve, když vítr rozfoukal ohniště po pálení při kácení stromů. To se jednalo o rozlohu 30 x 70 m porostu. Požár propukl ve velmi těžko přístupném terénu, kamenitý svah, hřeben Železných hor, kde skutečně velmi silně foukal vítr.

Vítr totiž velmi snadno rozfouká i ohniště, které považujeme již za vyhaslé. Takový oheň může „doputovat“ na vzdálenost desítek metrů a objevit se i po několika dnech, jako je to v případě požáru ve Žlebských Chvalovicích. Známe řadu případů vzplanutí lesa i po dvou týdnech ve vzdálenosti až sedmdesáti metrů od původního místa pálení.

Druhý stupeň požárního poplachu byl ve středu 3. dubna vyhlášen u požáru lesního porostu v Městečku Trnávka. Zřízena musela být dálková doprava vody. Hasičům komplikoval hašení silný vítr. Hořel porost na rozloze asi 100 x 100 m. Plameny zasáhly zejména mladé buky.

K požáru lesa v Bystrém vyjíždělo v sobotu 20. dubna v 14.55 hodin šest jednotek hasičů.  Jednalo se o plochu lesa o rozloze asi 50 x 100 m. Požár se velmi rychle šířil. Velitel zásahu nechal zřídit čerpací stanoviště. Voda byla čerpána z nedalekého rybníka. Velitel zásahu rozdělil místo na dva úseky. Na všech proudech, které byly nasazeny na likvidaci požáru, hasiči použili smáčedlo, díky němuž byl zásah efektivnější.

Velmi náročný zásah byl 23. dubna v Brandýse nad Orlicí, kde vlivem silného větru spadl strom na dráty vysokého napětí. Odlétávající jiskry způsobily požár lesa. Silný vítr plameny velmi rychle rozšiřoval po suchém porostu. Osm jednotek hasičů plameny likvidovalo nakonec na rozloze 1,5 hektaru. Škoda byla předběžně vyčíslena na 300 tisíc korun.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem