HZS Moravskoslezského kraje

Předcházíme rizikům

Družstvo HZS Moravskoslezského kraje pokořilo na Mistrovství České republiky v požárním sportu národní rekord ve štafetě na 4x100 metrů, dobrovolné hasičky z Michálkovic dovezly zlato

Na Městském stadionu v Ústí nad Labem bylo v pátek 30. srpna 2109 slavnostně zahájeno 48. Mistrovství České republiky v požárním sportu družstev HZS ČR a 66. Mistrovství České republiky družstev Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v požárním sportu.

Zahájení se zúčastnili významní hosté - ministr vnitra Jan Hamáček, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, generální ředitel HZS ČR genmjr. Drahoslav Ryba, primátor města Ústí nad Labem Petr Nedvědický, první náměstek starosty Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Lubomír Janeba, z pořádajících organizací pak ředitel HZS Ústeckého kraje plk. Roman Vyskočil, a starosta Krajského sdružení hasičů Ústeckého kraje Jiří Henc.

V pátek se soutěžilo ve výstupu na cvičnou věž, v sobotu v běhu na 100 metrů s překážkami a ve štafetě 4x100 metrů s překážkami.

Ve štafetě v kategorii profesionálních hasičů novým národním rekordem zvítězil HZS Moravskoslezského kraje s časem 52,84 s. Tým ve složení Daniel Klvaňa, Tomáš Drobisz, Richard Svačina a Pavel Krpec zlepšil čtyři roky starý rekord.

Neděle patřila požárnímu útoku - královské disciplíně, jejíž zvládnutí může výrazně ovlivnit průběžné pořadí z prvních dvou soutěžních dnů.

V celkovém hodnocení soutěže skončili hasiči z HZS Moravskoslezského kraje na druhém místě, stejně jako dobrovolní hasiči ze Závišic ve své - tedy mužské - kategorii sborů dobrovolných hasičů.

Mezi ženskými družstvy dobrovolných hasičů excelovaly ženy z ostravského městského obvodu Michálkovice, které třídenní  klání vyhrály a staly se tak mistryněmi České republiky v požárním sportu pro rok 2019.

Výstup do 4. podlaží cvičné věže

V soutěži mužů SDH ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže zvítězil Karel Ryl z SDH Vrbice časem 14,14 s. Stříbrnou medaili vybojoval Dominik Soukup z SDH Žebnice časem 15,22 s. Třetí příčka připadla Marcelu Dalovi z SDH Mosty (Český Těšín) za čas 16,44 s.

V kategorii profesionálních hasičských sborů zvítězil Daniel Klvaňa z HZS Moravskoslezského kraje časem 13,57 s. Druhý byl Kamil Bezruč z HZS Moravskoslezského kraje s časem 13,66 s. Třetí skončil Jan Vyvial z HZS Moravskoslezského kraje s časem 13,92 s.

Běh na 100 metrů s překážkami, dvojboj

1. místo – Daniel Klvaňa z HZS Moravskoslezského kraje, 14,92 s
  2. místo – Martin Lidmila z HZS Královéhradeckého kraje, 15,63 s
  3. místo – Jan Zhříval z HZS Královéhradeckého kraje s časem 16,16 s

Nejnižší součet časů z výstupu do 4. podlaží cvičné věže a běhu na 100 m s překážkami určil vítěze ve dvojboji.

Tím se stal Daniel Klvaňa z HZS Moravskoslezského kraje, součet času 28,49 s, druhé místo pro HZS Královéhradeckého kraje získal Martin Lidmila, součet času 29,62 s a bronz vybojoval Pavel Krpec z HZS Moravskoslezského kraje, čas 30,43 s.

Štafeta 4x100 metrů

V kategorii profesionálních hasičů novým národním rekordem zvítězil HZS Moravskoslezského kraje v čase 52,84 s. Stříbrnou příčku vybojoval HZS Královéhradeckého kraje v čase 53,63 s, a třetí skončil HZS Zlínského kraje s časem 55,67 s.

V kategorii žen SDH se na medailových pozicích umístila družstva

1. SDH Poniklá (62,82 s)
  2. SDH Morkovice (63,87 s)
  3. SDH Michálkovice (64,09 s)

Požární útok

Nejrychlejší požární útok mezi profesionálními hasiči předvedlo družstvo HZS Královéhradeckého kraje, čas 20,54 s. Tento výsledek je také novým národním rekordem. Druhé skončilo družstvo HZS Moravskoslezského kraje, čas 21,32 s, třetí se umístilo družstvo HZS Olomouckého kraje, čas 21,62 s.

Nejrychlejší požární útok mezi ženami předvedlo družstvo dobrovolných hasiček SDH Michálkovice s časem 23,78 s. Stříbro si v této disciplíně vybojovalo družstvo žen SDH Hostomice, čas 25,46 s a bronz získaly ženy SDH Česká Bělá, čas 25,63 s.

Celkové výsledky

Družstvo HZS Královéhradeckého kraje vybojovalo prvenství v celkovém hodnocení družstev. Stříbrnou medaili získalo družstvo HZS Moravskoslezského kraje. Bronz patří družstvu HZS Plzeňského kraje.

Mezi družstvy SDH mužů si titul Mistra ČR v požárním sportu odváží SDH Mistřín před druhým družstvem mužů z SDH Závišice, třetí místo získalo družstvo mužů SDH Dobrá.

Mistryněmi republiky v požárním sportu pro rok 2019se staly ženy z SDH Michálkovice, stříbro si vybojovaly ženy z SDH Poniklá a bronz získaly ženy SDH Česká Bělá.