HZS Jihočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Druhý stupeň požárního poplachu u požáru lesa u Cizkrajova a další pondělní požáry lesní hrabanky

Náročný zásah měli hasiči na Dačicku, když v pondělí 6. dubna likvidovali požár lesní hrabanky. Požár u Cizkrajova, části obce Mutná byl na tísňovou linku 112 ohlášen v 11:34 hodin. 

Do lesa k Mutné vyjeli profesionální hasiči ze stanice Dačice, svolány dál byly jednotky SDH obcí Staré Hobzí, Slavonice a Cizkrajov. Následně vzhledem k rozsahu požáru byly povolány velitelem zásahu další jednotky, a to dobrovolní hasiči obcí Dačice, Peč a Písečné, v rámci mezikrajské výpomoci byla požádána jednotka profesionálních hasičů ze stanice Jemnice a dobrovolná jednotka z Jemnice. Přesně ve 12 hodin operační středisko vyhlásilo II. stupeň požárního poplachu.
Požár zasáhnul lesní hrabanku po těžbě na ploše 350 x 100 metrů. Více než desítka cisteren zajišťovala dostatek vody na požářišti. Velitel zásahu nechal zřídit čerpací stanoviště, vodu pak dodávaly kyvadlově jednotlivé cisterny. Krátce před 17. hodinou se podařilo požár dostat pod kontrolu, lokalizace požáru, tzn., že se dále nešíří a na místě je dostatek sil a prostředků, nastala v 16:53 hodin. Velitel zásahu společně s řídícím důstojníkem zvažovali i letecké hašení, ale vzhledem k tomu, že požár se podařilo dostat pod kontrolu, bylo od této možnosti ustoupeno. Následovalo několikahodinové dohašování, během kterého je nutné každou doutnající část lesního podloží řádně prolít vodou. Většina jednotek zásah ukončila okolo 20. hodiny. Na místě zůstala pouze dobrovolná jednotka z Cizkrajova, která požářiště monitorovala v noci.
Druhý den pak se objevila ještě čtyři doutnající ohniska, která byla v dopoledních hodinách dohašena. Likvidaci požáru velitel zásahu nahlásil v úterý 7. dubna v 10:39 hodin.
Vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody na 10 000,-, hodnota uchráněného majetku činí 500 000,-. Příčina vzniku požáru je v šetření.

Další požáry v pondělí 6. dubna:
Další požár lesního porostu hasili krátce po poledni společně profesionální hasiči z jindřichohradecké stanice a dobrovolní hasiči obce Kunžak právě u Kunžaku. Likvidace požáru lesní hrabanky hasičům zabrala více než hodinu. Tento požár je beze škody.

Složitý požár v lesním prostředí řešili hasiči také u Studené, části obce Světlá. Zde hořela opět lesní hrabanka, a to na celkové ploše přibližně 100 x 50 metrů. Požár likvidovaly od 13:24 hodin postupně osádky 9 cisteren profesionálních hasičů ze stanice Dačice a jednotek SDH obcí Kunžak, Jarošov nad Nežárkou, Popelín, Slavonice a Studená. Požár hasiči lokalizovali, tedy dostali pod kontrolu přibližně po dvou hodinách hašení. Zásah pak jednotky ukončovaly až v nočních hodinách. Poslední jednotka – dobrovolní hasiči ze Slavonic – požářiště opustila v 23:09 hodin. Vzniklá škoda je u tohoto požáru nulová.

Špatně dohašené pálení dohašovala jindřichohradecká profesionální jednotka od 14:44 hodin také u Rodvínova. U tento požár lesní hrabanky je bez vzniklé škody.

Čtyři jednotky hasičů zasahovaly u obce Nebahovy, části obce Kralovice u požáru lesní hrabanky. Operační středisko ke Kralovicím vyslalo v 19:20 hodin profesionální hasiče ze stanice Prachatice a vyhlásilo poplach pro jednotky SDH obcí Netolice, Lhenice a Kralovice. Na požářišti byla přítomna také jednotka SDH obce Mičovice. Hasiči likvidovali požár na lesní pasece na ploše přibližně 100 x 20 metrů. Zásah hasiči ukončili krátce před 23. hodinou. Na požářišti pak po celou noc kvůli monitoringu zůstala kralovická dobrovolná jednotka. Požár je beze škody.

Požáry lesních porostů patří z hlediska podmínek lokalizace a likvidace požáru k nejsložitějším. Velmi často je plocha požárů rozsáhlá, těžko přístupná a hašení samotné je obtížné ať už kvůli komplikované dopravě vody nebo nedostatečné únosnosti terénu a dalšími terénními podmínkami, které komplikují dojezd těžké techniky na místo.
Chování ohně v lese je navíc mnohdy nevyzpytatelné, zásahy jsou časově velmi náročné a vyžadují povolání většího množství jednotek požární ochrany. Při lesních požárech je nutno počítat s mnoha komplikacemi, které likvidaci lesního požáru ztěžují, prodlužují i prodražují. Hasiči se nezřídka potýkají s tím, že dojde k uvíznutí požární techniky na nedostatečně únosném povrchu nebo polních a lesních cestách. Během zásahu může také dojít ke změně průjezdnosti terénu. Dlouhotrvající zásah vyvolává velké nároky na síly a prostředky, pohonné hmoty a vodu. Při silném větru se oheň rychle šíří a při náhlé změně směru nebo síly větru mohou být požárem ohroženi i sami hasiči a jejich technika.

Problematická je také doprava vody, která se většinou musí dopravovat na velké vzdálenosti čerpadly a hadicovým vedením, které se v terénu často poškodí a je nutné ho měnit.
Při hašení lesního požáru je nezbytné se zaměřit zejména na směry šíření požáru k ohroženým objektům. Dále je třeba zajistit likvidaci po větru vznikajících dalších ohnisek a zabezpečit ochranu zasahujících hasičů i techniky (nebezpečí obklopení požárem). Pokud to je možné a účelné, vytváří se v dostatečné vzdálenosti ochranný pás nebo proluka s využitím zemědělské a lesní techniky.

Odkazy do noveho okna

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (9)

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (9) 

Detailní náhled

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (8)

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (8) 

Detailní náhled

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (7)

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (7) 

Detailní náhled

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (6)

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (6) 

Detailní náhled

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (5)

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (5) 

Detailní náhled

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (4)

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (4) 

Detailní náhled

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (3)

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (3) 

Detailní náhled

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (2)

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (2) 

Detailní náhled

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (11)

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (11) 

Detailní náhled

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (10)

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (10) 

Detailní náhled

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (1)

Požár lesa, Cizkrajov - 6. 4. 2020 (1) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem