HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Druhý poplachový stupeň při požáru chaty v Petrově

Ve středu 21. června čtrnáct minut po čtrnácté hodině byl na linku tísňového volání HZS Středočeského kraje ohlášen požár chaty v obci Bohuliby, která je částí Petrova v okrese Praha-západ. 

Operační důstojník k události vyslal profesionální hasiče ze stanic Jílové a Říčany a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Zvole, Jílové a Davle-Sloup. Asi po deseti minutách od ohlášení byla první jednotka na místě, kde zjistila, že požár zasáhl celé první patro dvoupodlažní chaty o rozměrech 10 x 15 metrů.

Vzhledem k tomu, že byl předpoklad velké spotřeby vody, rozhodl velitel zásahu o vyhlášení druhého stupně požárního poplachu. K místu požáru tak postupně vyjely ještě jednotky SDH Štěchovice, Okrouhlo, Kamenný Újezdec, Hradištko, Dolní Břežany a Dolní Jirčany. Ze stanice HZS Benešov byl vyslán protiplynový automobil. V půdním prostoru bylo na zateplení použito seno, což značně komplikovalo samotné hašení, ke kterému bylo použito celkem sedm C proudů. Po částečné lokalizaci, kdy bylo zřejmé, že se požár už dál nešíří, byly C proudy nahrazeny D proudy se smáčedlem s menší spotřebou vody. Zároveň bylo v Petrově zřízeno čerpací stanoviště, odkud byla na požářiště kyvadlově dopravována voda.

Kvůli vysokým teplotám, které šplhaly ke třiceti stupňům, bylo nutné častěji střídat zasahující hasiče. Ti z objektu vynosili cenné věci, aby nedošlo k jejich poškození vlivem hasebního zásahu. Na místě byla také poskytnuta některým členům postižené rodiny posttraumatická pomoc. Okolo šestnácté hodiny byla velitelem zásahu ohlášena lokalizace požáru. Samotné dohašovaní požáru, včetně průběžné kontroly jednotlivých míst termokamerou, trvalo do pozdních nočních hodin. Jeho úplná likvidace byla provedena ve čtvrtek v dopoledních hodinách, kdy bylo požářiště písemně předáno majitelům chaty.

Z důvodu dlouhotrvajícího zásahu byla stanice Jílové zálohována dobrovolnou jednotkou Zvole a profesionálními hasiči z Řevnic. Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na tři a půl milionu korun, uchránit se podařilo hodnoty za přibližně jeden milion. Vyšetřovatelé pracují s několika verzemi vzniku požáru, jednou z nich je i technická závada na elektroinstalaci fotovoltaické elektrárny umístěné na střeše domu.

nprap. Petr Svoboda
oddělení IZS
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem