HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Dnes je to přesně rok, kdy vyjel odřad z Pardubic pomáhat Moravě postižené tornádem

Že hasiči denně jezdí k neštěstím, a že už za svou služební činnost viděli opravdu hodně smutných příběhů, to všichni víme. Sami ale přiznávají, že loňský příběh jižní Moravy je ten nejsmutnější. Jen ten, kdo tu pomáhal ví, že za každým zničeným domem byl lidský osud, povětšinou hodně smutný, a nám tyto příběhy nejsou lhostejné. A tak hasiči v loňském roce přispěli nejen svou každodenní prací, ale také finančním darem.

„Někdy vás osud donutí být statečný“, řekl už hodně dávno známý herec Miloš Kopecký. A my víme, že nejstatečnější jsou všichni, které postihlo neštěstí.

Celkem se na Moravě v loňském roce vystřídaly čtyři odřady v celkovém počtu 150 hasičů, ať už profesionálních nebo dobrovolných z Pardubického kraje.

Za dobu působení, přesně 14 dní, jsme v postižené oblasti, konkrétně v Moravské Nové Vsi, prováděli zejména zprůjezdnění komunikací, prohledávání a odklízení nepojízdných vozidel, které tornádo rozházelo po okolí. Odklízeli jsme trosky a popadané stromy. Stabilizovali jsme domy, i ty určené k demolici, aby si jejich obyvatelé mohli bezpečně odnést alespoň své osobní věci, pojistné smlouvy, doklady, fotky a jiné cennosti. Prováděli jsme zaplachtovávání poničených střech, odstraňovali jsme poničené konstrukce. Těžkou technikou jsme odklízeli suť.

Na místě pracovali také psychologové, kteří poskytovali psychosociální pomoc lidem v postižené oblasti. „My jsme tam podporovali lidi, kteří zažili velmi nepříjemnou událost. Je to opravdu apokalypsa. Pro mě velké překvapení v tom, že lidé na jihu Moravy, jsou silní lidé, umějí se podporovat navzájem, jsou soudržní, dokáží se semknout, najít tu sílu, pracovat. Setkali jsme se se spoustou příběhů,“ uvedl František Lokaj, člen intervenčního týmu.

Po celou dobu naši hasiči pracovali s jeřábem, s dvěma stabilizačními kontejnery, dvěma nakladači, k dispozici jsme měli čtyři vany na odvoz sutin. Po celou dobu byl v Moravské Nové Vsi velitelsko-spojový automobil a nechyběli hasiči s různými specializacemi jako je stabilizace sutin, lezecká skupina, práce s motorovou pilou, rozbrušovacími agregáty i s bouracími kladivy.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Odkazy do noveho okna

odřad (163)

odřad (163) 

Detailní náhled

odřad (115)

odřad (115) 

Detailní náhled

odřad (20-a) (1)

odřad (20-a) (1) 

Detailní náhled

odřad (124)

odřad (124) 

Detailní náhled

odřad (24)

odřad (24) 

Detailní náhled

odřad (97)

odřad (97) 

Detailní náhled

odřad(107)f

odřad(107)f 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem