HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Deštivé počasí ovlivnilo počet zásahů ve Středočeském kraji

Od středy 12. května byla Českým hydrometeorologickým ústavem vydána výstraha na vydatný déšť pro celý Středočeský kraj. Na některých místech byla tato výstraha navíc rozšířena o povodňovou bdělost. Jelikož po velmi suchých a teplých dnech přes náš kraj přecházely poměrně vydatné srážky, nastalo nebezpečí, že se hladiny některých toků mohou začít zvedat, a déšť tak může způsobit problémy nejen v jejich blízkosti, ale může dojít i k zatopení níže položených míst. 

Mapa událostí typu technická pomoc od středy do pátečního dopoledne

Během středečního odpoledne jsme ale ještě nezaznamenali zvýšený počet událostí ve spojitosti s počasím. Situace byla však úplně odlišná následující den, kdy od ranních hodin přijímalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje oznámení o dopravních nehodách, které mohly souviset s počasím, kdy se například pod vozidlem utrhla podmáčená krajnice. Ve většině případů totiž šlo o méně vážné dopravní nehody, kdy došlo převážně ke škodě na majetku a k lehčím zraněním. Přibývaly také události, při kterých hasiči odstraňovali popadané stromy nebo vyjížděli na čerpání vody z níže položených míst, kde hrozilo nebezpečí, že voda zaplaví budovy.

Za čtvrtek evidujeme v kraji celkem 80 událostí, z toho bylo 15 dopravních nehod a 54 technických pomocí, které z valné části mohou souviset právě s počasím. Na čerpání vody vyjížděli hasiči nejvíce v okresech Praha-západ a Beroun, kde k těmto událostem docházelo spíše v podvečer. Druhým nejčastějším důvodem poplachu bylo odstranění stromu, povětšinou padlého na pozemní komunikaci, který blokoval nebo omezoval průjezd.

Nechyběly ani události, kdy se vyjíždělo na monitoring vodních toků. V obci Čisovice v okrese Praha-západ rozváželi místní dobrovolní hasiči protipovodňové pytle.

V pátek situace pokračovala téměř nezměněným tempem. Do dopoledních devíti hodin bylo na operační středisko nahlášeno 35 událostí, nejčastěji opět technických pomocí, při kterých hasiči vyjížděli na čerpání vody nebo odstraňování stromů. Přibyly ale také žádosti o pomoc při uvolnění mostků a propustí ucpaných naplaveným dřevem a bahnem, které tak neodváděly dešťovou vodu, což mohlo mít za následek její rozlití do okolí.

Na některých místech kraje, konkrétně na území ORP Beroun, Hořovice, Příbram a Rakovník, pokračuje výstraha ČHMÚ na povodňovou bdělost do dnešní 18. hodiny. Hasiči jsou proto neustále připraveni kdykoli vyjet na pomoc.

por. Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

Odkazy do noveho okna

001 - strom zasahoval do vozovky, odstranili jej hasiči

001 - strom zasahoval do vozovky, odstra... 

Detailní náhled

002 - vytopený sklep

002 - vytopený sklep 

Detailní náhled

003 - padlý strom přes vozovku

003 - padlý strom přes vozovku 

Detailní náhled

004 - dopravní nehoda malého nákladního automobilu mimo vozovku

004 - dopravní nehoda malého nákladního ... 

Detailní náhled

005 - uvolňování ucpané propusti

005 - uvolňování ucpané propusti 

Detailní náhled

006 - dopravní nehoda nákladního automobilu

006 - dopravní nehoda nákladního automob... 

Detailní náhled

007 - komplikace pro dopravu při deštivém počasí

007 - komplikace pro dopravu při deštivé... 

Detailní náhled

008 - odstraňování padlého stromu

008 - odstraňování padlého stromu 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem