HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Další zachráněná osoba díky požárnímu hlásiči

Pronikavý tón hlásiče uslyšel i soused z vedlejšího bytu. Možnému požáru nasvědčoval také silný zápach kouře na chodbě. Na zvonění a klepání nikdo z nájemníků postiženého bytu nereagoval, proto soused přivolal složky IZS. 

První srpnový den tohoto roku se ve večerních hodinách v jednom z bytů bytového domu v Moravské Ostravě rozezněl hlásič požáru. Pronikavý tón hlásiče uslyšel i soused z vedlejšího bytu. Možnému požáru nasvědčoval také silný zápach kouře na chodbě. Na zvonění a klepání nikdo z nájemníků postiženého bytu nereagoval, proto soused přivolal složky IZS.

První na místě byla Policie ČR. Vzhledem k tomu, že výzvu kotevření bytu nikdo nevyslyšel, vstoupila Policie ČR násilně dovnitř. V té době byl byt již silně zakouřený. Uvnitř bytu policisté nalezli mladého muže ležícího na pohovce. Na oslovení nereagoval, probral se až reakcí na dotek. Jevil známky dezorientace, zmatenosti, byl nedůvěřivý a bránil se pomoci. Po příjezdu jednotky profesionálních hasičů na místo byla lehce intoxikovanému muži poskytnuta první pomoc v podobě inhalace kyslíku. Následně byl předán rychlé záchranné službě.

Příčinou požáru byly spálené potraviny. Muž si ohříval jídlo, přitom užil léky na spaní a usnul.  

Díky včasnému upozornění instalovaným hlásičem aduchapřítomné reakci souseda a příslušníků Policie ČR se tato situace obešla nejen bez většího zranění nebo dokonce smrti uživatele bytu, ale rovněž bez vyšší škody.

Nenechávejte své bezpečí jen na náhodě. Instalujte si doma hlásiče požáru, které včas upozorní na vznikající požár. Statutární město Ostrava vybavilo všechny byty ve svém vlastnictví detektory požáru, případně detektory oxidu uhelnatého v případech, že je v bytě instalován plynový spotřebič pro vytápění. Tyto detektory reagovaly od roku 2018 již ve 146 případech, čímž pomohly ochránit nejen životy a zdraví občanů Ostravy, ale rovněž jejich majetek.

Má to smysl, instalujte si detektory požáru a oxidu uhelnatého v domácnostech!

vytisknout  e-mailem