Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Další exponáty hasičské techniky obohatily expozici

12. července 2011 (Ivana Svitáková) - Parní stříkačka, vrtulník, letoun, požární tank a další zajímavosti hasičské techniky můžete vidět „pod jednou střechou“ v rámci expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky ve Zbirohu. Slavnostní otevření nové výstavní plochy se uskuteční ve čtvrtek 14. července 2011 od 15 hodin přímo v expozici. Již 110 exponátů techniky se bude nacházet na celkové ploše více jak čtyři tisíce m2. 

„Celková výstavní plocha se od začátku provozu (r. 2010) expozice zdvojnásobila, stejně tak počet vystavovaných exponátů. V nově otevřené části expozice se návštěvníci mohou těšit na techniku
zahrnující období 2. poloviny 20. století jako jsou hasičské automobily značek Praga, Tatra, Škoda, ZIL, DENIS a další. Za pozornost rozhodně stojí část expozice věnovaná leteckým zásahům hasičů. K vidění bude vrtulník MI-2 a letoun Z 37 Čmelák“, řekl vedoucí organizačního oddělení generálního ředitelství HZS ČR Vlastimil Studený.
Požární tankPožární tankMezi unikátní exponáty se rozhodně řadí také požární tank SPOT 55, který je určen k likvidaci pozemních požárů ve složitých terénních podmínkách. Požární tank vystavuje v expozici Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR.
Milovníci historické i novodobé hasičské techniky mohou obdivovat exponáty od poloviny 18. století, až po 30. léta století dvacátého. Nejstarším vystavovaným exponátem je zápřahová ruční hasící stříkačka z roku 1746, zapůjčená Sborem dobrovolných hasičů obce Vejprty. Za zmínku mimo jiné stojí i parní stříkačka Czermack z roku 1903 zapůjčená HZS Ústeckého kraje nebo CAS 25 Henschel z roku 1942, zapůjčený SDH Tábor.
Návštěvní hodiny
 
Návštěvní hodiny pro veřejnost denně kromě pondělí:
od 1. května do 30. června, 9 - 17 hodin
od 1. července do 31. srpna, 9 - 17,30 hodin
od 1. září do 30. září, 9 - 17 hodin
Vstup do expozice je zdarma.
 
V celém areálu je možný bezbariérový pohyb.
Parkování vozidel je zajištěno v dostatečné kapacitě v bezprostřední blízkosti expozice.
Kde nás najdete?
Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky se nachází na území města Zbiroh, v areálu HZS ČR, který je rozprostřen nedaleko zbirožského zámku. Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky je situována v krásné oblasti, která je doslova předurčena k turistickým a cyklistickým výletům. Pro návštěvníky, kteří přijedou automobily, je připravena dostatečná parkovací kapacita.
Zbiroh - Švabín, Švabinská ulice, PSČ 338 08
Loc: 49°51'29.34"N 13°45'7.911"E
Exponáty byly do expozice zapůjčeny nebo darovány. Seznam dárců a těch, kteří exponáty zapůjčili, je součástí expozice. Všem patří velký dík.
Další informace naleznete na:
http://www.hzscr.cz/clanek/historicka-expozice-ve-zbirohu-uvod.aspx
V areálu Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu mimo Expozice požární ochrany sídlí také Národní základna humanitární pomoci HZS ČR a Záchranný útvar HZS ČR.
http://www.hzscr.cz/clanek/narodni-zakladna-humanitarni-pomoci.aspx
kpt. Ing. Ivana Svitáková
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420 950 819 867
Mobil: +420 724 193 394
E-mail: ivana.svitakova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem