HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Cvičení prověřilo spolupráci hasičů a vodních záchranářů

Ve středu 17. června pár minut před 10. hodinou byli na tísňovou linku HZS Středočeského kraje nahlášeni dva plavci v bezvědomí ve slapské vodní nádrži na 94. říčním kilometru u Nové Rabyně. V tomto případě šlo ovšem o cvičení zaměřené na prověření spolupráce mezi členy Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Slapy a profesionálními hasiči směny „A“ ze stanice Jílové u Prahy. 

Jako první, osm minut od výjezdu ze základny, se na místo dostavil vodní záchranář na skútru. Provedl průzkum a o zjištěných skutečnostech informoval posádku motorového člunu, která následně zahájila zásah. Vodní záchranáři zajistili oba plavce a přepravili je k nejbližšímu molu, kde je vytáhli z vody. Mezi tím se na místo dostavili hasiči ze stanice Jílové, kteří pomohli s transportem „pacientů“ na břeh, poskytli jim první pomoc a fiktivně oba plavce předali zdravotnické záchranné službě.

Hned po ukončení cvičení proběhlo vyhodnocení. Profesionální i dobrovolní hasiči mají do odlehlých obcí při obou březích vodních nádrží vltavské kaskády delší dojezdové časy. Vodní záchranná služba ČČK je tak pro nás důležitý partner při zásazích na vodní hladině a v jejím bezprostředním okolí. Cvičení potvrdilo předpokládané dojezdové časy obou složek IZS. Současně ukázalo na stále se zvyšující úroveň technického vybavení a výcviku členů vodní záchranné služby.

V letošním roce zahájili vodní záchranáři svoji sezonu v pondělí 15. června, s ukončením počítají až na konci letních prázdnin, tzn. 31. srpna. V případě nutnosti nasazení Vodní záchranné služby Českého červeného kříže, která ve Středočeském kraji působí na vodních nádržích Slapy a Orlík, zajistí aktivaci operační střediska hasičů, zdravotnické záchranné služby nebo policie.

kpt. Ing. Jaroslav Gabriel
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem