HZS hlavního města Prahy  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Cvičení MOLDEX 2017 skončilo, český tým byl zapojen do 3 mimořádných událostí

V rámci pokračujícího projektu zahraniční rozvojové spolupráce s Úřadem pro civilní ochranu a mimořádné události Moldavska se český CBRN tým zúčastnil mezinárodního cvičení MOLDEX 2017. Cvičení se zúčastní partnerské země projektu (Bělorusko, Ukrajina, Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Moldavsko) a dále, mimo ČR, také Dánsko a Rumunsko.

Česká republika se do tohoto cvičení zapojí v rámci pokračujícího projektu zahraniční rozvojové spolupráce Hasičského záchranného sboru ČR s Úřadem pro civilní ochranu a mimořádné události Moldavska, financovaného Českou rozvojovou agenturou. MV-GŘ HZS ČR se rozhodlo pro účely tohoto cvičení vyslat modul pro detekci chemických, biologických, radiologických a jaderných látek a odběr vzorků, který je složen z příslušníků a techniky MV-GŘ HZS ČR, HZS HMP, HZS SČK a IOO Lázně Bohdaneč. Tento modul je vyslán jako jednotka MV-GŘ HZS ČR.

2 _MG_8072 copy.jpg

Český CBRN tým byl zapojen do 3 mimořádných událostí. První byla dopravní nehoda autobusu, nákladního automobilu a cisterny převážející čpavek. Druhou událostí byl únik nebezpečné látky H2SO4 na sídlišti s postižením většího množství obyvatel.


Posledním nasazením byla havárie v chemické továrně, kde došlo k úniku 30 tun nebezpečných látek, ke zranění 46 osob a úmrtí 15 osob.
Český tým, který je zaměřen na odběr vzorků a detekci chemických látek, provedl odběr 14 kapalných a plynných vzorků v nebezpečné zóně a jejich analýzu. Nad rámec svých úkolů tým provedl dekontaminaci 17 záchranářů z jiných států.

1 _MG_8170 copy.jpg


V rámci plnění svých úkolů český tým spolupracoval s moldavskými záchranáři a také dalšími mezinárodními týmy.

Kompletní fotogalerii najdete na https://photos.app.goo.gl/xymWzTj2wTVh7swY2

ppor. Mgr. Petr Vodička a por. Ing. Jiří Čmakal

vytisknout  e-mailem