HZS Jihočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Cvičení Blackout 2017 skončilo: Hejtmanka Stráská odvolala stav nebezpečí. Dodávky proudu, které přerušilo na jihu Čech tornádo, jsou obnoveny

Dodávky elektrického proudu pro obyvatele i další odběratele na jihu Čech jsou obnoveny. Hejtmanka Ivana Stráská na základě této informace odvolala stav nebezpečí. Dvoudenní cvičení Blackout 2017, které simulovalo sedmidenní výpadek elektřiny, v úterý 5. prosince skončilo. 

Konkrétně se jednalo o navození situace, kdy tornádo, které se prohnalo v noci z neděle 3. na pondělí 4. prosince jihem Čech, způsobilo rozsáhlý výpadek elektrického proudu. Podle scénáře bylo v pondělí v rámci cvičení bez proudu zhruba 400 tisíc obyvatel v pěti ze sedmi okresů, konkrétně na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, Jindřichohradecku, Prachaticku a Strakonicku. Písecku a Táborsku se fiktivní kalamita vyhnula.

Cílem cvičení bylo zjistit, jaká opatření je nutné přijmout, aby dopad na obyvatele byl co nejmenší. Do uvedené simulace se zapojili pracovníci krajského úřadu, složek integrovaného záchranného systému (IZS), společnosti E.ON, armády a dále starostové vybraných obcí s rozšířenou působností či některá zdravotnická a sociální zařízení.
V pondělí, s ohledem na vzniklou cvičnou situaci, vyhlásila hejtmanka Stráská na zasedání krajského krizového štábu na dobu 15 dní stav nebezpečí. V úterý se zároveň zúčastnila jednání krizových štábů budějovického magistrátu a Nemocnice České Budějovice. Společnost E.ON průběžně informovala o obnovených dodávkách elektrického proudu. Starostové dotčených obcí s rozšířenou působností pak předávali občanům informace, jak mají během výpadku elektřiny postupovat, a na závěr simulace potvrdili, že stav v jimi spravovaných lokalitách je již v normálu.
Po obnově dodávek elektrické energie v rámci cvičení rovněž začaly fungovat telefonní i mobilní sítě. Složky integrovaného záchranného systému, kterým výpadek telefonů výrazně komplikoval příjem tísňových výzev, již opět začaly pracovat v běžném režimu.

vytisknout  e-mailem