HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Cvičení Biohazard 2018

Dne 20. června 2018 kolem 10 hodiny dopolední byli profesionální hasiči přivolání do ordinace praktického lékaře v Morašicích. Nacházela se zde osoba, která se v neděli 17. června vrátila z Afriky. V Nigérii muž pobýval jako doprovod charitativní organizace tři týdny v oblasti postižené epidemií horečky Lassa. K lékaři muž přišel se zdravotními obtížemi – horečkou, bolestí hlavy, svalů, břicha i zvracením.

Lékař telefonicky kontaktoval složky IZS, tedy i hasičský záchranný sbor. Na místo mimořádné události se dostavili profesionální hasiči, kteří se vystrojili do jednorázových ochranných obleků MICROGARD 3000 a maskou s filtrem.

Vystrojení příslušníci do ochranných obleků MICROGARD 3000 umístili nakaženého muže do biovaku. Tento biovak hasiči po uzavření dekontaminovali a dále byl muž vozem zdravotnické záchranné služby se speciálním vybavením osobních ochranných prostředků a transportním prostředkem osob s podezřením na vysoce nakažlivé nemoci přepraven na specializované pracoviště Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze.

Po odjezdu zdravotnické záchranné služby provedli hasiči dekontaminaci všech osob, pracujících v ohnisku, následně i dekontaminaci přilehlé plochy.

Zaměstnanci Krajské hygienické stanice Pardubického kraje uložili karanténní opatření všem zúčastněným osobám.

Cílem cvičení bylo:

prověřit systém vyrozumění, aktivace, akceschopnosti a připravenosti vybraných složek IZS při výskytu vysoce nakažlivé nemoci na území Pardubického kraje.

Ověřit reálnost zpracovaných operačních postupů základních složek IZS a orgánu ochrany veřejného zdraví a zdravotnického zařízení poskytovatele zdravotních služeb (dále jen „zdravotní zařízení“) při výskytu vysoce nakažlivé nemoci na území Pardubického kraje.

Ověřit modelové řízení a organizaci zásahu základních složek IZS na místě vzniku mimořádné události, tj. ordinace praktického lékaře, ve spolupráci se zástupci orgánu ochrany veřejného zdraví.

Co je horečka Lassa: je závažné nakažlivé virové onemocnění vyskytující se v Africe. Má charakter krácivé horečky. Jmenuje se po místě objevu — první popsaný výskyt byl v roce 1969 v městě Lassa v Nigérii jižně od Čadského jezera, kde na nemoc zemřely dvě misionářky.

Virus Lassa patří mezi primitivní arenaviry a pochází z Nigérie. V oblastech, kde se Lassa vyskytuje, patří mezi podstatné důvody úmrtí obyvatel. V 80 % případu má Lassa mírný až nepozorovatelný průběh. Ve zbylých 20 % případů jde o vážnou chorobu postihující skoro všechny orgány. 

Vendula Horáková, tisková mluvčí

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem