Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Chemici HZS ČR se účastní mezinárodního cvičení v Moldavsku

20. září 2017 (Nicole Zaoralová) - V rámci projektu zahraniční rozvojové spolupráce České republiky a Moldavska se do mezinárodního cvičení EU Moldex 2017 zapojila i česká strana, a to konkrétně vysláním CBRN (Chemical, biological, radiological and nuclear defense) odřadu Hasičského záchranného sboru ČR. Tento odřad se zabývá detekcí chemických, biologických, radiologických a jaderných látek i odběrem vzorků a je složen z příslušníků HZS hl. m. Prahy, HZS Středočeského kraje, Institutu ochrany obyvatelstva a styčného důstojníka z MV-generálního ředitelství HZS ČR. 

ViewImage.jpgCvičení EU Moldex 2017 je organizováno Evropskou unií v rámci projektu PPRD East 2 (Prevention, Preparedness and Response to Natural and Man-made Disasters in the Eastern Partnership Countries 2) a probíhá od 18. září do 22. září 2017 v Moldavsku za účasti záchranných týmů ze šesti partnerských zemí (Běloruska, Ukrajiny, Arménie, Ázerbájdžánu, Gruzie a Moldavska) a dalších týmů mechanismu civilní ochrany EU.

Námětem cvičení je zemětřesení, jehož následkem dojde ke zřícení budov a protržení přehrady s následným zaplavením oblasti. Součástí scénáře bude také nehoda dopravních prostředků přepravující nebezpečné chemické látky. Po cvičení samotném bude následovat konference, která nabídne možnost výměny zkušeností získaných během cvičení.

Účelem tohoto cvičení je otestovat schopnost zúčastněných týmů společně pracovat a řešit záchranářské úkoly. Cvičení zároveň poskytne příležitost pro hostitelskou zemi zapojit a ověřit své národní kapacity.

Role CBRN odřadu Hasičského záchranného sboru ČR bude spočívat převážně ve spolupráci s moldavskými hasiči u zásahu, při kterém dojde k úniku nebezpečných látek. Speciální technické prostředky určené pro takové zásahy byly v rámci projektu zahraniční rozvojové spolupráce zakoupeny moldavským hasičům již v předešlém roce. 

Ilustrtivní foto ze spolupráce v roce 2016: zdroj HZS ČR.
Kompletní fotogalerii najdete na https://photos.app.goo.gl/xymWzTj2wTVh7swY2: zdroj HZS hl. m. Prahy

Kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí

MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420  950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem