HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Chalupa v Krkonoších celá shořela, požár si vyžádal jednu oběť

Při požáru vznikla škoda na majetku ve výši asi 4 milionů korun. 

Pec pod Sněžkou – požár – 22. 2. 2019 17:59

Tři jednotky požární ochrany vyslalo krajské operační a informační středisko HZS Královéhradeckého kraje k nahlášenému požáru horské chalupy ve Velké Úpě v lokalitě pod Janovými boudami.

K chatě vedla špatně přístupná zledovatělá cesta, těžké hasičské technice zcela nedostupná. První hasiče dovezla k místu požáru terénní čtyřkolka dobrovolných hasičů z Horního Maršova a velitelský automobil z Pece pod Sněžkou se speciálním obutím s hroty. Dále vozily hasiče sněžné skútry horské služby i místních chatařů, na místě byli se čtyřkolkou také policisté. Hasiči byli vybaveni dýchacími přístroji a termokamerou, ostatní technika se shromáždila pod Portáškami. V blízkosti požářiště byly velmi omezené zdroje vody, jednotky se pokusily natáhnout vedení z blízkých objektů. Dále přijely na místo sněžné frézy a s jejich pomocí byl k hašení využíván i přírodní sníh. Díky tomu se podařilo před plameny uchránit blízké hospodářské objekty. Požár samotné chalupy byl však už při příjezdu hasičů plně rozvinut, a proto se nakonec po dohodě nechala kontrolovaně dohořet. Hasiči dohlíželi na to, aby plameny nic v okolí neohrožovaly.

Podle prvotních informací se měl v hořícím objektu pravděpodobně nacházet člověk. Při počátečním průzkumu nezasažené části chaty jednotky nikoho neobjevily, průzkum celého objektu však nebyl kvůli ztíženým podmínkám možný. Informace se bohužel následně potvrdila a požár si tak vyžádal jednu oběť. Příčina vzniku události je nyní předmětem vyšetřování. Škoda byla předběžně vyčíslena na 4 miliony korun, byly uchráněny hodnoty ve výši asi 200 tisíc korun.

Na místě události zasahovali profesionální hasiči z Trutnova a dále dobrovolné jednotky z Pece pod Sněžkou a Horního Maršova. JSDH Trutnov-Horní Staré Město drželo zálohu na stanici.

P chalupy, Velká Úpa.jpeg

Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS Královéhradeckého kraje

Odkazy do noveho okna

P chalupy, Velká Úpa

P chalupy, Velká Úpa 

Detailní náhled

P Velká Úpa (1)

P Velká Úpa (1) 

Detailní náhled

P Velká Úpa (2)

P Velká Úpa (2) 

Detailní náhled

P Velká Úpa (3)

P Velká Úpa (3) 

Detailní náhled

P Velká Úpa (4)

P Velká Úpa (4) 

Detailní náhled

P Velká Úpa (5)

P Velká Úpa (5) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem