Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

České vyšetřování požárů inspiruje Bělorusy

15. 3. 2015 (Martin Podjukl) - Čeští experti se setkali s běloruskými instruktory s cílem navázat úzkou spolupráci v oblasti vyšetřování požárů. Akce proběhla ve dnech 29. 2. - 4. 3. 2016 pod vedením MV-generálního ředitelství HZS ČR.  

MV-generální ředitelství HZS ČR pozvalo pod záštitou EU programu „Exchange of Expertsběloruské kolegy z Institutu pro výcvik a profesionální rozvoj běloruského Ministerstva pro mimořádné události (IRPD MES). Čeští experti předávali šesti zahraničním protějškům své zkušenosti při sestavování speciálního výcvikového programu, který má vyšetřovatele požárů zdokonalit v odhalování specifických stop na místě požáru. Stejně tak čeští vyšetřovatelé prezentovali optimální procesy a postupy při zajišťování a evidenci důkazů a dat. Pro účely mezinárodního srovnání v oblasti zajišťování kvality požární ochrany pak bylo velmi podstatné iniciování výměny základních statistických údajů.

Kromě problematiky, která se úzce týkala vyšetřování, využili Bělorusové také příležitost otestovat ohňový trenažér v areálu HZS ČR ve Zbirohu, kde absolvovali část základního výcviku ve „flashover“ kontejnerech na plynná a pevná paliva. Bělorusové v rámci svého výcvikového střediska disponují řadou požárních trenažerů, nicméně právě „flashover“ kontejner na plynná paliva mezi jejich výcvikovými zařízeními chybí.

Na celé akci se podíleli vyšetřovatelé z MV-generálního ředitelství HZS ČR, HZS Moravskoslezského kraje, HZS Plzeňského kraje a HZS hl. m. Prahy.

Autor: kpt. Ing. Martin Podjukl, vyšetřovatel požárů, MV-generální ředitelství HZS ČR

P3012000.jpg

P3012002.jpg

Kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí

MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: +420 950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem